Cvjetni korzo 2013

Autor: Marija Ivanković, 4. 4. 2013.

Naši učenici, koji uče slovački jezik i kulturu, su uoči Cvjetnice nastupili u Osijeku na manifestaciji „Šarana jaja bojama grada i Cvjetni korzo“ koji prikazuju korizmene i uskrsne običaje Slavonije i Baranje te nacionalnih manjina koji žive u ovom dijelu Hrvatske.

Učenici iz trećeg razreda iz Našica, četvrtog razreda iz Markovca te petog razreda su bili gosti Matice slovačke Osijek, koji su zajedno izveli prigodan program. Hrabri Ivan Budoš, Bruno Vonić i Josip Duvnjak su pokazali slovački običaj „šibanja“, kako bi djevojke bile vitke i spretne. Klara Lukačević i Andreja Ivanišević su  izvrsno interpretirale pjesmicu „Oblievaj ma šuhajko“(„Polijevaj me dječače“) a sudjelovali su još Monika Ivanek, Mirta Szabo, Patricija Sabo, Katarina Ressler, Sandra Ivanišević, Lorena Prišć i Tena Horvatović sa pjesmom „Kvetna nedeľa“(Cvjetna nedjelja) kiteći mašnama grane vrbe.

Našu Osnovnu školu kralja Tomislava je pred prepunom publikom najavio i predstavio s nekoliko riječi poznati voditelj Slavonskog radija Ivica Lučić pod nadimkom Jutromlat.

Domaćin ove priredbe na središnjem trgu Ante Starčevića u Osijeku bio je gradonačelnik Krešimir Bubalo koji je uputio Uskrsnu čestitku svim posjetiteljima i gostima grada.

Na trgu je bilo mnoštvo zanimljivih i raznovrsnih štandova različitih udruga, čak 70, koji su izlagali kraslice, kolače, ručne radove i dr.

Matica slovačka Osijek  je naše učenike počastila u McDonaldsu a nakon toga je uslijedilo razgledavanje osječke konkatedrale i šetnja po promenadi uz Dravu zajedno sa voditeljicama Anom Marošević i Zdravkom Peić.

Izvor: Ana Marošević