Obilježili smo Galileov rođendan

Autor: Ana Kuric, 7. 3. 2013.

Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu engleskog jezika i skupina darovitih učenika 4. razreda obilježili su rođendan Galilea Galilea zajedničkom suradnjom. Rezultat njihovog istraživanja izložen je u holu škole.

Učenici 6.a i 6.b razreda su na dodatnoj nastavi engleskog jezika istraživali o poznatom talijanskom matematičaru, fizičaru i astronomu, Galileu Galileiu. U istraživanju su im pomagali volonteri iz 4. razreda jezične gimnazije SŠ Izidora Kršnjavog, Našice.

Daroviti učenici 4. razreda "Vojnici pameti" pridružili su se istraživanju. Lucija Vučemilović-Jurić, 4.a napisala je Galileov životopis, Ivan Zahirović, 4.a istražio je Galileova otkrića u matematici i fizici, dok Šimun Nekić, 4.a istražio je otkrića u astronomiji. Marija Bilić, 4.b opisala je Galileov teleskop a Matijas Markulić, 4.b istražio je Galileov odnos sa Crkvom. Dora Markulić, 4.b je u MS Paintu izradila ilustracije za plakat, koji su učenici napravili, kao rezultat njihova istraživanja.

Učenici su tako istražili i saznali da je Galileo prvi znanstvenik koji je nebo promatrao teleskopom koji je sam usavršio te tako otkrio Sunčeve pjege, Jupiterove satelite, kratere na Mjesecu te Mliječnu stazu. Otkrio je također zakone slobodnog pada tijela i brojne druge zakone fizike. Zbog svog učenja da Zemlja kruži oko Sunca, a ne obrnuto, što je tada Crkva zagovarala, bio je proglašen heretikom te osuđen na doživotni kućni pritvor. Poznata je njegova rečenica koju je izrekao kada je izašao sa suđenja gdje je bio prisiljen odreći se svog učenja: "Ipak se kreće."