Sigurnost i zaštita djece na internetu

Autor: Blaženka Kovač, 7. 2. 2013.

U utorak 5. veljače učenicima 5. razreda naše škole održano je predavanje pod nazivom Sigurnost i zaštita djece na internetu.

Predavač Darko Čorković iz Odjela za prevenciju Policijske uprave Osječko-baranjske županije, Policijske postaje Našice, govorio je o opasnostima na internetu,a ponajviše na facebook-u. Istaknuo je kako mlađi od 13 godina ne bi smjeli imati facebook te kako sve više ima kontrole sadržaja. Isto tako je govorio o problemima lažnih profila, laganju o godinama, sve većem broj učenika na facebook-u pod nastavom (na mobilnim uređajima), o krađama profila i lozinki i, naravno, kako ništa nije anonimno. Preko facebook-a se često potiče grupno nasilje, ismijavanje i izrugivanje drugih.
Policajac Čorković istaknuo je dva najveća problema na facebook-u:
1. lažni profil- ljudi koji su s druge strane računala nam ne žele nauditi već nas samo nasamariti
2.  lažni profil- kada nas osoba s druge strane računala želi dovesti k sebi i nauditi nam.
Na predavanju se isto tako govorilo i o kaznenim djelima poput provaljivanja u elektroničku poštu (jedna godina zatvora), vrijeđanja i govora mržnje preko mreže.
Isto predavanje bit će održano učenicima 7. i 8. razreda u utorak 12. veljače.

Izvor: Ana Đomešić, 7.a