Izlasci i ovisnosti

Autor: Blaženka Kovač, 18. 1. 2013.

U studenom 2012. godine Novinarska je skupina naše škole provela anketu na uzorku od 85 učenika 8. razreda naše škole. Tema ankete bili su večernji izlasci te doticaj s raznim opojnim sredstvima i njihovo konzumiranje.

Rezultati dobiveni ovom anketom pokazali su da je veći dio učenika već počeo izlaziti, a određeni broj učenika prilikom večernjeg izlaska konzumira alkoholna pića i cigarete. Mnogi od njih ostaju vani i nakon 23 sata, što im zakonom nije dozvoljeno. Nekoliko se učenika čak izjasnilo da su probali marihuanu i druge droge. Razumljivo je kako ovakvi rezultati trebaju izazvati zabrinutost roditelja, učitelja, stručnih suradnika, ali i policije.

Za komentar smo upitali našu školsku psihologinju Anu Kuric. Budući da određeni broj učenika izlazi gotovo svaki dan, psihologinja je istaknula kako to nije preporučljivo jer je za djecu njihove dobi važan redovit san za normalno funkcioniranje organizma. Nadalje, psihologinja podsjeća na zakon u Republici Hrvatskoj: „Maloljetnici ne smiju biti vani duže od 23 sata bez pratnje odrasle osobe, za što roditelji mogu kazneno odgovarati.“ Gotovo polovica ispitanih odgovorila je kako za vrijeme izlaska konzumiraju alkohol, a znatan broj njih i puši. „Podsjećam na Zakon o zabrani prodaje duhanskih i alkoholnih proizvoda  maloljetnim osobama u kafićima i klubovima. Smatram da su takva mjesta neprimjerena za okupljanje djece, no isto tako treba imati na umu i premalo kulturnih, sportskih i drugih sadržaja za mlade u našem gradu na kojima bi oni mogli kvalitetnije provoditi slobodno vrijeme.“ Psihologinja Kuric smatra i kako djeca često nisu svjesna opasnosti izlaženja na takva mjesta, posebice zato što konzumiranje alkohola, osim što narušava zdravlje, pogubno djeluje i na njihovu sposobnost donošenja odluka te se mogu lako dovesti u neželjene probleme (fizičko ili seksualno nasilje, ozljeđivanje i slično). „Rezultati ove ankete pokazuju razne propuste, kod nekih je učenika zakazao roditeljski odgoj, školski preventivni program, provođenje zakona, ukratko, sve.“
Zaključili smo kako je određeni broj naših osmaša krenuo lošim putem i trebaju pomoć kako njihova budućnost ne bi bila ugrožena. Također je ovo i poruka onima koji donose i provode zakone: učinite nešto kako bi bolje kontrolirali ugostitelje, maloljetnike koji vikendima izlaze, uvedite kvalitetnije preventivne programe, i najvažnije, dajte mladima mogućnost ljepšega i boljega načina provođenja slobodnoga vremena.

Izvor: Petra Jagnjić, 7.b