Učenice 5.d razreda održale prezentaciju dječjih prava u sklopu projekta UNICEF –a „ Škole za Afriku“

Autor: Blaženka Kovač, 17. 12. 2012.

Na satu razrednog odjela Dora Hanižjar i Josipa Smrček, učenice 5.d razreda OŠ kralja Tomislava Našice, održale su prezentaciju dječjih prava u sklopu projekta UNICEF – a „Škole za Afriku“.

Učenice 5.d razreda održale prezentaciju dječjih prava u sklopu projekta
UNICEF –a „ Škole za Afriku“
U uvodnom dijelu prezentacije učenica Josipa Smrček upoznala je učenike o povijesti  nastanka „Konvencije prava djece“. Razrednica Đurđica Mašić podijelila je učenicima knjige „ Život kao moj – Kako žive djeca širom svijeta“, koje smo dobili od Unicef – a za radionice, kako bi u knjizi vidjeli i pročitali koja prava djeca imaju na cijelom svijetu.
Međunarodni dan djeteta obilježava se 20. studenoga s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Generalna skupština UN-a je 20. studenoga 1959. godine usvojila je  "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta".
Od 20. studenoga 1989. godine u cijelome svijetu  obilježava se "Međunarodni dan djeteta", koji je potaknula Organizacija Ujedinjenih naroda i njezine specijalizirane ustanove.
Republika Hrvatska prihvatila je Konvenciju o pravima djeteta 1992. godine. Cilj Konvenciju o pravima djeteta je usmjeriti pozornost javnosti na bitna pitanja zaštite i unapređenja dječjih prava.
Obilježavanjem ovog dana želi se senzibilizirati javno mnijenje i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.
Također žele se potaknuti organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ta prava temelj izgradnje naprednog društva.
Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se na primjer iskorištavaju kao radna snaga, sudjeluju u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl.
Na ovaj dan na poseban način treba gledati na prava djece i adolescenata na najsiromašnijim područjima na svijetu.
Učenica Dora Hanižjar napravila je prezentaciju o „Kovenciji o pravima djeteta“.

PRAVA IZ KONVENCIJE O PRAVIMA DJETETA
Djeca imaju pravo biti sa svojom obitelji ili s onima koji će se najbolje za njih brinuti.
Djeca imaju pravo na dovoljno hrane i čistu vodu.
Djeca imaju pravo na primjeren životni standard.
Djeca imaju pravo na zdravstvenu zaštitu.
Djeca invalidi imaju pravo na posebnu skrb i obuku.
Djeca imaju pravo na igru.
Djeca imaju pravo na besplatno školovanje.
Djeca imaju pravo biti sigurna i ne biti povrijeđena ili zanemarena.
Djecu se ne bi smjelo koristiti kao jeftinu radnu snagu ili kao vojnike.
Djeci mora biti dopušteno govoriti vlastitim jezikom i primjenjivati svoju vjeru i kulturu.
Djeca imaju pravo izraziti svoje mišljenje i družiti se s drugom djecom kako bi izrazila svoje poglede.

Izvor: Đurđica Mašić