Slovački božićni običaji u Našicama

Autor: Marija Ivanković, 17. 12. 2012.

U srijedu 12.prosinca u 18:00 sati u izložbenom salonu Zavičajnoga muzeja Našice održala se tradicionalna manifestacija Matice slovačke Našice u kojoj sudjeluje i Središnja knjižnica Slovaka u RH pod nazivom „Slovački božićni običaji“.

Ovom se manifestacijom želi podsjetiti građane na raznolikost običaja i kultura vezanih uz proslavu božićnih blagdana. Sve prisutne pozdravili su: ravnateljica Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice Blaža Pavlović Radmanović, predsjednik ogranka Matice slovačke Našice Branko Prišć i predsjednik Saveza Slovaka Andrej Kuric.

U programu su sudjelovali i učenici naše osnovne škole uz pomoć učiteljice slovačkoga jezika Ane Marošević. Učenici 1.a, 2.a 3.a, 5.a i 5.b razreda naše škole koji pohađaju nastavu slovačkoga jezika izveli su "Božićno čestitanje" ("VIANOČNE PASMO"),  glazbeno-scensku igru uz pratnju na gitari Karla Vulića, učenika 5.a razreda. Postavili su tradicionalni slovački stol, a likovnim radovima pridonio je i naš učitelj likovne kulture Josip Kanis. Stol je blagoslovio svećenik iz Župe sv. Antuna Padovanskoga Našice fra Celzo Vlahović.

U manifestaciji su sudjelovali i članovi Matice slovačke iz Jakšića.

Samir Slivka, predsjednik Slovačkog kulturnog centra, održao je kratki govor zahvale. Također mu se pridružio dogradonačelnik Našica Hrvoje Šleder s čestitkama izvođačima i domaćinima. Građanima je unaprijed čestitao Božić i Novu 2013. godinu.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

IZVOR: Ana Đomešić, 7.a i Sara Kovačević, 7.b, NOVINARKA SKUPINA

Izvor: NOVINARSKA SKUPINA