Šahisti OŠ kralja Tomislava Našice posjetili su donjomiholjački dvorac i saznali ponešto o njegovoj povijesti

Autor: Blaženka Kovač, 10. 12. 2012.

Šahisti Osnovne škole kralja Tomislava Našice 4. prosinca 2012. posjetili su donjomiholjački dvorac Mailath poslije Županijskog natjecanja u šahu koji se održavao u Osnovnoj školi „ Augusta Harambašića“ u Donjem Miholjcu.

Joško Miletić, Bruno Šimunek, Paula Njegovanović Ocelić i Carlos  Knežević  osvojili su prvo mjesto na natjecanju, za nagradu učiteljica Đurđica Mašić odvela ih je u obilazak prekrasnog dvorca Mailath.  Dvorac smo obišli izvana, kasnije smo se uputili unutra gdje smo susreli gradonačelnika Donjeg Miholjca Stjepana Viduku koji nam je ispričao o njegovoj dugoj povijest. Pokazao nam je prekrasnu plesnu dvoranu koja je izrađena sva u hrastovom drvetu gdje su grofovi, plemići i princeze plesali, sobu za sastanke, staklenik i kapelicu gdje se sada održavaju vjenčanja. Na kraju nas je gradonačelnik počastio sa slatkišima. Zahvalili smo se što je odvojio svoje vrijeme kako bi nam pokazao i ispričao o povijesti dvorca. Kući smo se vratili s više znanja.
Dvorac Mailáth nalazi se Donjem Miholjcu. Smatra se jednim od najočuvanijih dvoraca u Hrvatskoj. Građen je od 1905. do 1914. za mađarsku obitelj Mailáth, uz raniji prizemni barokni dvorac s kojim čini jedinstvenu cjelinu. Arhitekt dvorca je István Möller. Vlastelinstvo Donji Miholjac formirano je 1831. godine i bilo je u vlasništvu valpovačke obitelj Hilleprand von Prandau. Prandauova kći Stefanija udala se za mađarskog grofa Georga Mailátha te Donji Miholjac tako pripao grofovima Mailáth von Székhely. Dvorac ima pravokutan tlocrt sa središnjim hodnikom uz koji se s obje strane nižu prostorije. U sredini je veliko predvorje. Cijeli se dvorac ističe bogatim ukrasima u neogotičkom stilu, s elementima stila Tudor. Sačuvani su bogati detalji: dekorativna stolarija, ograde stubišta, stropne i podne obloge, štukature i ugrađeni ormari, koji čine tek dio nekadašnje opreme u pedesetak prostorija. Dvorac bio uređen Mailáthovim trofejima iz Slavonije i putovanja po Africi i Aziji.

Izvor: Đurđica Mašić