„Buy nothing day“ u OŠ kralja Tomislava Našice

Autor: Marija Ivanković, 28. 11. 2012.

U petak 23. studenoga učenici 6.a i 6.b razreda u sklopu dodatne nastave iz engleskoga jezika obilježili su Dan bez kupnje koji se u svijetu obilježava 24. studenoga. Cilj rada bio je osvijestiti učenike i učitelje naše škole kako živimo u svijetu pretjeranoga konzumerizma što dovodi i do onečišćenja okoliša.

Uz pomoć učiteljice engleskoga jezika i povijesti Ksenije Firšt radionicama i plakatima pripremili su se za obilježavanje ovoga dana, a pod velikim su odmorom plijenili pozornost učenika i učitelja. Obučeni i našminkani kao zombiji, prosvjedovali su protiv pretjerane kupovine upozoravajući ljude kako, dok kupuju, izgledaju kao zombiji.

Osim toga, izradili su natpise i dijelili balone s porukama i tako održali svoj vlastiti javni prosvjed. Svima su savjetovali što se taj dan umjesto kupovanja može raditi: ispekli su muffine i napisali recepte, napravili igračke od čarapa i prezentirali način izrade, napravili su magnete za hladnjak i ploču od starih tipkovnica i pokazali način izrade, predložili neke zanimljive knjige za čitanje, dijelili besplatne zagrljaje i mnoge druge aktivnosti.

Uz naše šestaše, članovi skupine Mladi informatičari učiteljice Marije Ivanković pridonijeli su obilježavanju Dana bez kupnje na svoj način - rastavili su stare neupotrebljive tipkovnice kako bi ih članovi našeg školskog Info-kluba  knjižničarke Ivane Ostrički mogli reciklirati. U predvorju škole osmislili su malu izložbu ukrasnih i uporabnih predmeta izrađenih od starih tipkovnica te predložili kako provesti jedan dan bez kupnje.

Donosimo neke od savjeta i poruka s izložbe:

Pođi u knjižnicu. Posudi neku knjigu, aktualni bestseler ili djelo klasične beletristike. U našoj ćeš knjižnici pronaći puuuno novih knjiga! J

Napravi večeru od namirnica koje imaš kod kuće i koje su  na dohvat ruke. Na internetu potraži zanimljive recepte, a na večeru pozovi prijatelje!

Isplaniraj odlazak u prirodu. Na svom malom putovanju budi kreativan/kreativna te skupljaj ono što u tvom domu može poslužiti kao dekoracija.

Svatko od nas ima kod kuće stvari koje ne koristi, a koje su upotrebljive - bila riječ o odjeći, obući, alatu, namještaju i svemu ostalom što čuvamo u ormarima, podrumima, tavanima, kutijama. Sve je to upotrebljivo i zato ne ćemo baciti te stvari, nego ćemo ih ponovno vratiti u upotrebu i darovati onima koji ih stvarno trebaju. Organiziraj dan raspodjele i razmjene stare odjeće i predmeta s prijateljima i susjedima!

Napravi mrežnu ili Facebook stranicu kojom ćeš ostale upoznati i uputiti u smanjeni potrošački stil života ili prikazati zanimljive ideje i savjete za recikliranje otpada.

Pozovi prijatelje na razgovor, slušanje glazbe ili društvene igre.

Barem jedan dan u godini pokušaj „preživjeti“ bez automobila, računala, televizora, telefona,…

Budi kreativan/kreativna! Učenici skupina Mladi informatičari i Info-klub pokazali su što se sve može napraviti od dijelova stare tipkovnice! Ovo bi mogli biti unikatni darovi za prijatelje!

Druži se sa svojim ukućanima! Baka i djed mogu ti ispričati kako su živjeli bez televizije i interneta!

DJELUJMO DANAS ZA BOLJE SUTRA: Moramo početi trošiti (konzumirati) puno manje jer danas trošimo brzinom većom od one koja je Zemlji potrebna da obnovi resurse!

Veliki problem za okoliš je velika količina materijala koji se koriste za pakiranje robe.

Transport hrane, pogotovo putem zraka, također je veliki zagađivač. Zato treba kupovati proizvode iz lokalne proizvodnje.

Bogate zemlje  čine 20% svjetskoga stanovništva, a konzumiraju preko 80% Zemljinih prirodnih resursa što dovodi do ogromne štete za okoliš u tim zemljama te nepravedne distribucije bogatstva.

Ti si organizator! To je tvoj dan, dakle, uključi se! Ispričaj svojim prijateljima i roditeljima o ovom danu, zalijepi plakate i odbij bilo kakvu kupnju 24. studenog. Dan bez kupnje organizira se diljem svijeta!

Sofija Kovač, 7.b

NOVINARSKA SKUPINA