Novosti u načinu prijavljivanja i upisa u srednje škole

Autor: Marija Ivanković, 21. 11. 2012.

Od ove školske godine primjenjivat će se novi model upisa u srednju školu koji će, prema priopćenju ministra Željka Jovanovića, učenicima omogućiti prijavu preko interneta na čak 10 programa u 5 škola.

Bitna novost je i uvođenje bodovanja općeg uspjeha u sva četiri završna razreda, od 5. do 8. razreda, i to na dvije decimale. Cilj je razbiti mit o velikom broju „superodlikaša“ koji završavaju osnovnu školu, a koji se stvarao zahvaljujući dosadašnjemu modelu upisa.

Ministar je istaknuo kako će se zahvaljujući novome upisnome modelu srednjoškolsko obrazovanje učiniti jednako dostupnim svim učenicima ovisno o njihovim mogućnostima,  a Ministarstvu će omogućiti daleko bolju kontrolu nad upisima.

Svaki će učenik već ovih dana dobiti svoj elektronički identitet uz pomoć kojeg će se već od travnja moći prijavljivati u željene škole i programe.

Novi model prijava donijet će učenicima i njihovim roditeljima uštedu u novcu i vremenu. Prvo zato što će se smanjiti dokumentacija, a drugo što će se cijeli postupak, uključujući upise, moći odraditi od kuće. Ministar Jovanović istaknuo je kako će na taj način informacija o cijelom postupku u svakom trenutku biti svima dostupna. Učenicima koji kod kuće nemaju računalo bit će na raspolaganju računala u školama.

Povećan je broj škola i programa na koje će se učenici moći prijaviti. Do sada su se učenici u svakome upisnom roku mogli prijaviti u najviše jednu školu, u tri različita programa.

Kao i prilikom upisa na fakultet, učenici će slagati svoju listu prioriteta. Na prvo mjesto stavit će školu i program koji najviše žele upisati i tako redom. Ministar smatra da će se tako riješiti problem upisa „ispod stola“ te svih  posljedica dosadašnjega netransparentnoga upisnog modela i nezakonitosti koje su iz njega proizlazile.

Novim upisnim modelom posebno se želi istaknuti i nagraditi izvrsnost. Zbog tog razloga predloženo je da se učenicima koji su na državnim i međunarodnim natjecanjima iz znanja osvojili prvo mjesto omogući izravan upis u željene škole. Kriteriji po kojima su se do sada dobivale potvrde za razne zdravstvene teškoće, što je ove godine izazvalo veliko nezadovoljstvo u javnosti, znatno će se pooštriti. Prijedlog Ministarstva je da odluku o ostvarivanju prava na izravan upis ili dodatne bodove za tu kategoriju učenika donosi županijsko povjerenstvo u kojem bi bio i liječnik školske medicine. Mijenjat će se i sustav vrednovanja iznimnih rezultata te sportskih uspjeha.

Konačan oblik novoga modela upisa bit će određen nakon javne rasprave na koju ministar poziva sve učitelje, učenike i roditelje.

NOVINARSKA SKUPINA

(preuzeto s http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=12047&sec=1933%29)