„Ljudi najviše trebaju ljubav i prijateljstvo“

Autor: Marija Ivanković, 13. 11. 2012.

U petak 9. studenoga 2012. našu je školu posjetio Miro Gavran, najprevođeniji i jedan od najomiljenijih hrvatskih književnika.

Nakon kraćeg uvodnoga dijela naše knjižničarke Ivane Ostrički, književno druženje započelo je toplim pozdravom i nastavilo se razgovorom o knjigama, čitanju, prijateljstvu, ljubavi i životu. Učenici 5. d razreda Emanuela Tuđa i Matej Mandić pročitali su nam ulomke iz Gavranove knjige „Svašta u mojoj glavi“ za što su bili nagrađeni pljeskom publike.

Nakon toga s književnikom smo razgovarali o dječjim knjigama koje je napisao te nam je i on sam pročitao nekoliko ulomaka.  „Jako volim humor, ali su mi važne i emocije“, rekao je Miro Gavran kao odgovor na jedno od postavljenih pitanje učenika. Izjavio je kako mu za neki dječji roman treba od 3 do 6 mjeseci, a roman za odrasle čak od 1 do 2 godine. Počeo je pisati od svoje 16 godine i do danas nije stao.

Svim prisutnim učenicima, ali i učiteljicama, rekao je kako ga mogu pitati što hoće. Bilo je mnogo postavljenih pitanja budući da su mnogi naši učenici uživali čitajući njegova djela, neka s popisa lektire, a neka iz čiste znatiželje.

Koliko je bilo zanimanje za ovaj književni susret, pokazuje i činjenica da su mnogi naši učenici jutarnje smjene ostali u školi kako bi nazočili poslijepodnevnom susretu.

Nakon toga uslijedilo je potpisivanje knjiga i davanje autograma svima zainteresiranima. U svaku kupljenu knjigu napisao Miro Gavran napisao bi posvetu te se potpisao i nacrtao nezaobilaznoga gavrana.

Na uspješnom književnom druženju učenicima i učiteljima naše škole zahvalio je i Rudica Čeme čija je Knjižara i papirnica „Pin“ organizirala ovaj susret.

Naša ravnateljica Vlatka Zahirović razveselila je književnika prigodnim poklonom, likovnim radom našega učenika.

Nakon književnoga druženja, Miro Gavran spremno je odgovarao na pitanja naše novinarke Sare Kovačević, a što joj je rekao, čitajte uskoro u intervjuu.

Svi prisutni složili su se kako je ovo zaista bio susret za pamćenje!

NOVINARSKA SKUPINA, Petra Jagnjić , 7.b

više fotografija pogledajte u fotogaleriji