Ivona Farkaš na prijemu kod predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića

Autor: Blaženka Kovač, 26. 6. 2012.

U srijedu 13.6.2012. Ivona Farkaš učenica 8.e razreda Osnovne škole kralja Tomislava iz Našica u pratnji razrednice Đurđice Mašić i ravnateljice Vlatke Zahirović, majke Svjetlane Farkaš imala je audijenciju kod predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića zajedno s drugom dobitnicom nagrade gimnazijalkom Klarom Đurkin iz Čakovca, povodom osvajanja  Godišnje nagrade "Luka Ritz"  za promicanje tolerancije i škole bez nasilja.

Ivona Farkaš nagrađena je zbog opiranja nasilju u školi, pokrenula je projekt sportom protiv nasilja te sudjelovala u brojnim humanitarnim akcijama kao promotorica ideje o socijalnoj osjetljivosti. Klara Đurkin učenica je četvrtog razreda Gimnazije iz Čakovca, a kao predsjednica razreda doprinijela je stvaranju tolerantne atmosfere, sudjeluje u Nacionalnom vijeću učenika te kao delegatkinja učenika iz Hrvatske na međunarodnim konferencijama posvećenima ljudskim pravima i nenasilju u školama.
 Predsjednik Republike Ivo Josipović primio i čestitao je dobitnicama ovogodišnje nagrade "Luka Ritz" Ivoni Farkaš i Klaru Đurkin, te je tom prigodom istaknuo važnost njegovanja kulture nenasilja u školama u kojima se, upozorio je, iz godine u godinu bilježi porast vršnjačkog nasilja. Suočeni smo s ekspanzijom vršnjačkog nasilja, rekao je Predsjednik zahvalivši Ivoni Farkaš i Klari Đurkin što su se upustile u avanturu kreiranja jedne nove i drukčije kulture od one koju susrećemo na ulicama.
Nagradu "Luka Ritz" dobitnice su ocijenile izuzetno poticajnom, te izrazile nadu da će iduće godine promicanje tolerancije i škole bez nasilja u Hrvatskoj dobiti još veći značaj.
Predsjednik je odao priznanje roditeljima Luke Ritza koji su imali snage svoju neizmjernu bol pretvoriti u human i društveno koristan rad s jednim ciljem - da ni jedno dijete više ne doživi sudbinu njihovog Luke.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, koji je također nazočio prijemu, upozorio je na važnost što ranijeg uvođenja građanskog i zdravstvenog odgoja u škole te je podsjetio kako si je resorno ministarstvo u ovome mandatu postavilo zadaću pretvoriti škole u mjesto na kojemu se uči za život, a ne za ocjenu. Još jednom je čestitao dobitnicima nagrade i poručio da nastave s aktivnostima protiv nasilja.
Suzana Ritz se obratila u ime povjerenstva za dodjelu nagrada i naglasila kako se nagrada, koja nosi ime njezinog sina, dodjeljuje u spomen na sve mlade ljude koji, kao žrtve maloljetničke delikvencije, danas nisu sa svojim roditeljima, obiteljima, prijateljima. Suzana i Reno Ritz zahvalili su se predsjedniku Ivi Josipoviću na prijemu i čestitala još jednom dobitnicama nagrade Ivoni i Klari.
U ime škole, ravnateljica Vlatka Zahirović poklonila je Predsjedniku učeničku  sliku s motivom crkve sv. Antuna Padovanskog u Našicama, razrednica Đurđica Mašić oslikanu bočicu koju su učenici 8.e razreda radili na karitativnim radionicama koje smo kasnije prodavali u humanitarne svrhe, a obitelj Farkaš poklonila je bocu s motivom dvorca Pejačević.

Zahvala Ivone Frakaš na dodjeli nagrade „ Luka Ritz“
Čast mi je i velika radost primiti ovu nagradu. Želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način sudjelovali u akcijama koje smo organizirali moj razred i ja.
Zahvaljujem svojoj razrednici Đurđici Mašić koja je poticala i mene i naš 8.e. Davala nam je savjete,  ideje te je uvijek bila uz nas i podržavala naše aktivnosti. Bez njezine podrške danas ne bih bila ovdje.
Također, želim zahvaliti svom 8.e razredu koji je sudjelovao u svim humanitarnim akcijama, aktivnostima protiv nasilja i kojem, stoga, posvećujem ovu nagradu.
Zahvaljujem i svojoj obitelji koja me u svemu podržava i ohrabrivala.
Želim zahvaliti i svojoj školi i ravnateljici Vlatki Zahirović koja je odobravala i poticala naše akcije i uvijek pomagala da budu što uspješnije.
Veliko hvala gradu Našicama, gradonačelniku Krešimiru Žagaru i svim dragim Našičanima zbog toga što su se uvijek odazivali na naše akcije i aktivnosti.
I na kraju želim zahvaliti Lukinim roditeljima i prijateljima, jer da nije bilo njih Luka bi bio još samo jedna tužna vijest u crnoj kronici. Zbog njih je Luka danas simbol borbe protiv nasilja i podsjetnik da se takva tragedija više nikome ne ponovi. On daje snagu ne samo meni i mom razredu, nego svim mladim ljudima koji se bore protiv nasilja i koji Hrvatsku žele učiniti zemljom za bolje sutra. Od srca, hvala!“

"Ured Predsjednika RH, Tomislav Bušljeta"

Izvor: Đurđica Mašić