Dodjela nagrade Korini Kraljik

Autor: Blaženka Kovač, 20. 6. 2012.

Učenica 7c razreda Korina Kraljik i učiteljica Ana Marošević u Slovačkoj se susreli sa predsjednikom Republike Slovačke Ivanom Gašparovičem prigodom dodjele nagrade i priznanja Korini za literarni rad na temu Hrvatska-Slovačka-Europa.

Na natječaju literarnih radova za djecu osnovnih i srednjih škola iz Slovačke i inozemstva, gdje se uči slovački jezik i kultura „Prečo mam rad slovenčinu, prečo mam rad Slovensko“ je sudjelovalo  više stotina radova i škola a među njima i naša. Sama svečanost uručivanja nagrada se odvijala u koloraturnom gradu Nove Zamky gdje su domaćini pripremili raznovrstan program sa eminentnim opernim pjevačima, sviračima , plesačima, recitatorima i političarima. Svečanosti je bio nazočan i savjetnik za slovački jezik Andrej Kuric.
Ostatak bogatog programa je bio u Bratislavi, gdje smo se susreli sa predsjednikom
Ureda za inozemne Slovake Igorom Furdikom (nekadašnjim veleposlanikom u RH), koji je ujedno financijski omogućio naš boravak u Slovačkoj te ugostio sudionike iz Hrvatske, Mađarske, Ukrajine, Srbije, Rumunjske, Češke, Poljske.

Gospodin Furdik  je vodio vrlo ugodan i spontan razgovor s „malim piscima“  i istaknuo kako su kreativna djeca vrlo važna i zato  ih treba podržati jer oni će sigurno doprinijeti boljitku svake zemlje te da slovački jezik  ima svoje ravnopravno mjesto u Europskoj uniji pa se tako nada da će se uskoro pridružiti i Hrvatska.
Ujedno se zahvalio na slici - poklonu naše škole, koje je poslala naša ravnateljica.

Korina kao jedini predstavnik Hrvatske je prezentirala našu školu ne samo svojim radom, već i svojim šarmom, svojom kulturnom osobnošću i solidnim poznavanjem jezika, pa su se svi željeli s njom i fotografirati.

Izvrsna i vrlo komunikativna koordinatorica  našeg bogatog programa gosp. Iveta Baloghova nas je još odvela u Rezidencijalnu palaču predsjednika s kojim smo, a također i njegovom supugom, razgovarali i na hrvatskom jeziku.
(Predsjednik Slovačke Ivan Gašparovič ima i hrvatske korijene)

Svakako smo pogledali i muzeje, velike fontane, povijesnu tvrđavu Devin, vozili se brodom po Dunavu ( od plave boje Dunava više ni traga )…

Presretna učenica Korina kaže kako se isplatilo biti redovan i aktivan u školskim obvezama, te da stigne pisati zadaće i još učiti i slovački i njemački jezik i ići na slovački folklor u Markovcu, gdje stanuje, a nađe vremena i sa svojim prijateljicama.

Kao gosti slovačke Vlade dobili smo i izuzetan smještaj u samom elitnom hotelu Vladinog Ureda - hotel Bôrik Bratislava sa kojeg se pružao prekrasan pogled na cijeli glavni grad Slovačke, pa i na Austriju.

S putovanja smo se vratili puni ugodnih dojmova, zadovoljne organizacijom i ljubaznošću domaćina.