Učenici 5.a razreda i nastavnica Dubravka Zubak uzgajali grah na satu prirode

Autor: Đurđica Zailac, 5. 6. 2012.

U Oš kralja Tomislava Našice, profesorica  kemije i biologije ,Dubravka Zubak, na satu Prirode obrađivala je nastavnu temu: “Biljka cvjetnjača“. U okviru te nastavne teme predviđen je projekt pod nazivom „Od sjemenke do ploda“.

O radu s učenicima  na ovoj nastavnoj jedinici komentira :
„ Svi učenici bili zaduženi posijati sjemenku graha, pratiti razvoj i napredovanje biljke te vršiti zabilješke (fotografiranje ili crtanje prilikom razvoja biljke), mjerenje veličine stabljike te brojanje listova. Pratili su razvoj cvijeta te nakon oprašivanja i razvoj ploda. Projekt je trajao oko mjesec i pol dana. Ukupni rezultati rada na ovom projektu bili su odlični!“
Komentiraju i učenici.
Monika Vulić prisjeća se:
„Osjećala sam se kao da moram brinuti o nekome. Najzanimljivije mi je bilo promatrati taj moj grah kako se postepeno razvijao od sjemenke do ploda. Rado ću kod kuće zasaditi još biljki cvjetnjača. Moji roditelji također su mi pomagali oko uzgoja biljke.“
Marta Plehandžić predviđa:
„Iznenadilo me to kako je  grah brzo narastao!Nadam se da ćemo imati još ovakvih zanimljivih i poučnih projekata. Nastavnica nas je jako dobro naučila.“
Ivana Javorček dodaje:
„Osjećala sam se radoznalo. Lijepo je bilo promatrati grah kako raste.“
Luka Malnar kratko kometira:
„Osjećao sam se odgovornim. Zadovoljan sam rezultatom.“
Venija  Bažok iznosi:
„ U početku sam bila tužna jer grah nikako da naraste! Nisam bila strpljiva! No ubrzo je narastao! Zatim je dobio prve listiće i cvjetiće. Sve više je rastao i počeo dobivati plod –mahunu. Tako se  vremenom pretvorio u grah. Mogao se brati i  praviti kao hrana. Bila sam presretna!“
 Sanela Lukačić kaže:
„Bila sam iznenađena kad sam vidjela prve klice! Dobila sam mnogo ideja! Npr. da zasadim svoj vrt, da ga zalijevam… Grah je svakim danom bivao sve veći i veći… A sad se osušio jer ga nisam jedan dan zalila.“

Ema Komjetan malo se ljuti:
„Bilo mi je jako zanimljivo promatrati grah kako raste! Jedino što me jako ljuti što mi  još
ne izlazi plod!“

Stjepan Strmečki  zaključuje:
„Uzgajat ću grah i dalje jer mi se brzo razvija!“

Izvor: Đurđica Zailac