Terenska nastava iz povijesti

Autor: Blaženka Crnov, 2. 5. 2024.

Dana 30.4.2024. učenici od 6.-8. razreda OŠ kralja Tomislava, Našice uputili su se na jednodnevnu terensku nastavu u Mohač, u susjednoj Mađarskoj.

U ovaj oblik nastave uključili su se učenici koji pohađaju dodatnu nastavu povijesti, oni koji su sudjelovali u natjecanjima, projektima i obilježavanjima značajnih povijesnih obljetnica.

Pratnja učenicima bile su učiteljice povijesti Đurđica Falamić i Sandra Hvizdak, te ravnateljica Vlatka Zahirović.

Posjetili su Spomen park Mohač, mjesto Mohačke bitke, područje povijesno značajno i za Mađarsku i za Hrvatsku, obzirom na višestoljetnu zajedničku povijest. Naime, spomen park je tematski posvećen glasovitoj Mohačkoj bitki iz 1526.g. koja je još uvijek puna nepoznanica.

Učenici su tako mogli vidjeti prikaz bitke u 3D formatu, a uz stručno vodstvo upoznali su se sa stalnim postavom muzeja-posebice oružjem i odorama vojnika.

Vanjski prostor oživljava samu bitku, uz simbolički postavljene stupove koji simboliziraju sudionike same bitke. Ujedno su vidjeli i jedan šator koji su postavili arheolozi, te doznali faze u procesu istraživanja nekog povijesnog nalazišta.

Nakon spomen parka uputili smo se i u sami grad Mohač i razgledali središte ovoga lijepoga grada.

Ciljevi ovakve terenske nastave jesu učenje otkrivanjem u neposrednoj stvarnosti, upoznavanje s kulturnom baštinom i poviješću, te ljudima koji žive u određenom okruženju.

Puni dojmova i složni da  se ovakav oblik nastave svima svidio, uputili smo se doma.

Izvor: Sandra Hvizdak