Ekskurzija u Klagenfurt (Austrija)

Autor: Blaženka Crnov, 20. 4. 2024.

U utorak, 16. travnja 2024. godine, učenici OŠ kralja Tomislava Našice su išli na jednodnevnu ekskurziju u Klagenfurt u Austriji.

Na ekskurziju su išli učenici od 5. - 8. razreda koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika. Pratnja učenicima su bile nastavnica njemačkog jezika, Perka Gabajček i nastavnica engleskog /njemačkog jezika, Monika Sobodić. Pridružili su im se i učenici iz OŠ Dore Pejačević Našice s njihovim nastavnicama.

Posjetili su Minimundus, park minijatura, koji je jedna od najzanimljivijih atrakcija Klagenfurta. Doživjeli su svojevrsno putovanje svijetom kroz minijaturne replike poznatih svjetskih građevina, poput Eiffelovog tornja, Kipa slobode, Kineskog zida i tako  upoznali različite kulture i kontinente. Učenici su bili posebno ponosni što su među tim poznatim svjetskim građevinama našli i dvije iz Hrvatske - to su maketa otočića Porera i njegovog svjetionika kod Pule i maketa crkve svetog Marka iz Zagreba. Čitajući opise uz građevine usavršili su znanje njemačkog jezika. To nije bila samo zabava, već i edukativno iskustvo.

Osim toga posjetili su i Wörthersee, jedno od najvećih austrijskih jezera smješteno u srcu Klagenfurta. Vozili su se brodom i uživali u prirodnoj ljepoti jezera i obale. Na kraju su još obišli i centar grada Klagenfurta i upoznali najvažnije kulturne i povijesne građevine i spomenike.

Tako su učenici na ovoj ekskurziji mogli primijeniti i poboljšati svoje znanje njemačkog jezika u svakodnevnim stvarnim situacijama, a ne samo učiti o njima u udžbenicima u ograničenom prostoru učionice i škole. Obogatili su svoj vokabular, usavršili usmenu komunikaciju slušajući i pričajući s izvornim govornicima. Također su upoznali Austriju, jednu od zemalja njemačkog govornog područja, neka njezina geografska, povijesna i kulturna obilježja.

Izvor: Perka Gabajček