Datum objave: 23. listopada 2025.
Kategorija: Vijesti

Europski tjedan programiranja 2025.

Europski tjedan programiranja društvena je incijativa koju vode volonteri, a podržava je Europska komsija. Svatko – škole, nastavnici, knjižnice i klubovi za programiranje mogu na zabavan i zanimljiv način prilbližiti programiranje svim zainteresiranim.

Učenici razredne nastave 1, a, 3.a, 4, a, 4.b, 1.M i 3. M te 1.V, 2.V i 4.V s oduševljenjem su sudjelovali u raznim zanimljivim aktivnostima s učiteljicom mentoricom informatike Blaženkom Crnov. Kroz pixel bojanke, kodirane bojanke i rješavanje tajnih abeceda na zabavan su način usvajali osnovne koncepte programiranja i logičkog razmišljanja.

 

Izvor: Blaženka Crnov

 

 

 

EU CodeWeek u 3.a

Obilježili smo EU Code Week (Europski tjedan kodiranja) u organizaciji Osnovne škole Julija Benešića, Ilok.

Ovaj  događaj obilježili smo na satu dodatne nastave kroz aktivnost pod nazivom ‘Kodiramo uz OctoStudio’.

U ovoj aktivnosti igra je bila osnovni poticaj za usvajanje nastavnih sadržaja.

Uz OctoStudio, učenici su stvarali interaktivne animacije koristeći mobilni telefon. Vizualno su programirali i oživjeli odabrane likove pomoću blokova za kodiranje. Na kreativan i zanimljiv način razvijali su logičko razmišljanje, vizualnu percepciju, postupnost, sistematičnost, samopouzdanje, upornost i preciznost, a pritom usvojili i prve korake u kodiranju. Proširili su svoje razumijevanje tehnologije te razvijali vještine i sposobnosti kako bi kasnije samostalno mogli istraživali nove ideje i bili inovativni i kreativni.

Pohvala  učenicima na trudu, radu i upornost.

Na poveznici ispod pogledajte neke od kodirani likova.

https://youtu.be/hGBNLxpw23c

Dan jabuka i EU CodeWeek:
 pixel art mreža
Bojanjem prema brojevima, učenici će postupno otkriti kako se u mreži skriva jabuka.
Aktivnost se veže uz obilježavanje Svjetskog dana jabuka (20. listopada).

 

Izvor: Jasmina Vidaković

 

EU Code Week

U sklopu nastave informatike učenici 6.e razreda obilježili su EU Code Week kroz osnove programiranja robota Maqueen Plus V2 u programu Mind+.
Upoznali su se sa sklopovljem robota i mikroračunalom micro:bit te programirali robota za kretanje, svjetlosne signale i zvuk. Shvatili su da je potrebno navesti sve detalje ako žele da se robot pravilno kreće — uključujući pokretanje i zaustavljanje svakog motora, trajanje svake akcije te kako sve ovisi o stanju baterija koje pokreću robota. Sat je protekao u pozitivnoj i poticajnoj radnoj atmosferi, a učenici su poželjeli ponoviti sat s robotima.

U sklopu izvannastavne aktivnosti Robotika učenici 4. i 5. razreda su se upoznali s osnovama programiranja u programu FMS Logo. Od petka, 24. listopada 2025., započinje Hrvatska Logo Liga. Program je idealan za učenje te vrlo zanimljiv s matematičkog i informatičkog aspekta.
Učenici su za zadatak imali programirati pet crteža i sve zapisati u obliku programskih procedura. Bili su oduševljeni, a neki od njih planiraju nastaviti rad u FMS Logu unutar spomenute lige.

Izvor: Marija Ivanković

 

 

Povodom Europskog tjedna programiranja (11. 10.-26.10.) učenici naše škole sudjelovali su u brojnim aktivnostima.

Učenici 1. b razreda na satu informatike upoznali su se s osnovama programiranja kroz igru i praktične aktivnosti. Kroz igru uloga učenici su se podijelili u parove – jedan učenik bio je programer, a drugi robot. Programer je davao jednostavne naredbe robotu, koji ih je morao točno izvršiti. Na taj su način učenici na zabavan način naučili kako funkcioniraju naredbe i slijed radnji u programiranju. U nastavku sata učenici su crtali put ili lijepili strijelice na papiru, prateći upute do rješenja zadatka. Na samom kraju sata učenici su svoje znanje primijenili i na računalu kroz igru Bee-Bot, u kojoj su nizali naredbe kako bi pčelicu usmjerili do cilja. U 2.a razredu učenici su postali pravi mali detektivi jer su pomagali dječaku da otkrije zagonetke i dođe do rješenja. Zatim su isprobali igru Lightbot, kroz koju su na zabavan način učili nizanje naredbi i osnove programiranja. Učenici četvrtog razreda programirali su programe za micro:bit. Izradili su kalkulator koji zbraja brojeve do 20, brojač koraka te program za ispis vlastitog imena i prezimena na zaslonu micro:bita. Na kraju sata učenici su zaigrali igru BotLogic.

5.a i 5.c su se okušali u Igri Run Marco (Sophie). Učenici šestih razreda (6.a, 6.b, 6.d) upoznali su se pobliže s pojmom algoritma i njegovom primjenom u svakodnevnom životu. U sklopu inicijative FoodEducators sudjelovali su u aktivnosti “Održivi Superheroj Tjestić”. Zadatak učenika bio je osmisliti vlastiti zdravi recept za tijesto te zatim napisati algoritam njegove izrade – korak po korak. Učenici 7. b i 8. a razreda istraživali su utjecaj umjetne inteligencije u svakodnevnom životu. Nakon toga su se okušali u zanimljivom kvizu prepoznavanja slika, u kojem su trebali odrediti jesu li prikazane slike stvarne ili generirane pomoću umjetne inteligencije.

 

Izvor: Mandica Zlosa

 

Pročitajte još

Dan jabuka

Dan jabuka

Dan jabuka u posebnim razrednim odjelima   Učenici POSa i POSb razreda su zajedno sa svojim učiteljicama i asistenticama obilježili Svjetski dan jabuka 20.listopada pripremom ukusne slastice – jabuke u lisnatom tijestu. Učenici su s puno truda pripremali jabuke,...

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content