Svake godine u prvom punom tjednu listopada obilježava se Dječji tjedan u kojem se naglašava važnost promicanja prava djece te se provode pojačane akcije i aktivnosti posvećene djeci. Moto ovogodišnjeg Dječjeg tjedna je izreka koja izražava odnos odraslih prema djeci: „Ljubav djeci prije svega!“.
Budući da ciljevi Dječjeg tjedna uključuju usmjeravanje pažnje javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, provođenje posebnih i prigodnih igara, priredbi i stvaralačkih aktivnosti djece i za djecu, poticanje volonterskog rada odraslih s djecom, kao i aktivno sudjelovanje djece u aktivnostima lokalne zajednice, učenici posebnih razrednih odjela (POSa i POSb) Osnovne škole kralja Tomislava, osim brojnih aktivnosti i radionica koje su proveli u svojim razrednim odjelima kako bi obilježili tjedan posvećen njima, tjedan su završili zanimljivim i edukativnim posjetom novootvorenoj rođendaonici/igraonici Astromoon u Našicama, koja je na jedan dan postala prava oaza radosti za naše učenike. U predivnom prostoru srdačno nas je dočekala i ugostila vlasnica odgojiteljica Maja Brnjik, koja je učenike upoznala sa svim sadržajima koje su oni s veseljem isprobali. Učenici su se zajedno sa svojim učiteljicama Josipom Zebić i Kristinom Grgić te asistenticama Natašom Hvizdak i Sabinom Buljan zabavljali raznim sadržajima, od društvenih i kreativnih igara, preko zabavnih natjecateljskih aktivnosti, koje su potaknule njihovu znatiželju i izmamile osmijehe na lica. Učenici su kroz natjecateljske igre spoznali važne životne lekcije poput suradnje, poštenog igranja te nošenje s pobjedama i porazima. Upravo su navedene aktivnosti našim učenicima s teškoćama u razvoju od iznimne važnosti jer se njima uvježbavaju socijalne vještine koje pomažu djeci pri stvaranju kvalitetnih odnosa, a što je važan čimbenik zaštite mentalnog zdravlja. Također, nenasilno rješavanje sukoba složenija je socijalna vještina koju je potrebno razvijati od najranije dobi. Pri tome nam pomažu razne igre i aktivnosti pomoću kojih se kroz grupnu interakciju djeca potiču na uspješnu komunikaciju, suradnju, zauzimanje za sebe na neagresivan način, samokontrolu i suosjećanje, a što pridonosi stvaranju atmosfere uzajamnog poštovanja i želje za zajedničkim rješavanjem problema, što je pak preduvjet konstruktivnog rješavanja sukoba.
Red zabave, smijeha, učenja, radosti, dijeljenja, podrške, razumijevanja i možemo reći da smo mi svoje ciljeve ostvarili!
Izvor: Kristina Grgić