Skulptura kralja Tomislava za Dan škole

Autor: Ivana Ostrički, Josip Kanis, 17. 6. 2022.

Na Likovnoj skupini tijekom ove školske godine završavali smo skulpturu prvog hrvatskog kralja Tomislava. Skulpturu smo započeli prije nekoliko godina u suradnji s modelarima i učiteljem Danijelom Rončevićem. Učiteljica povijesti Sandra Hvizdak bila je izvor informacija.

Kip smo izradili od stiropora u prirodnoj veličini. Osim figure kralja Tomislava izradili smo i prijestolje koje predstavlja knjige, olovku i šiljilo te simbolizira školu. Ovim motivima povezali smo važnost obrazovanja i znanja u današnjim vremenima s imenom koje naša škola s ponosom nosi.

Za izradu skulpture od materijala bilo je potrebno osigurati puno stiropora, lijepila, skalpele, pilu, žičane četke, stari papir, četke za oslikavanje i akrilnu boju. Prvi je korak bilo lijepljenje velikih komada stiropora u jednu cjelinu i oblikovanje u figure. U toj je fazi bitno imati strpljenja jer sušenje lijepila traje više sati, a modeliranje još i više. Da bi proces oblikovanja bio brži, koristili smo žičane četke i skalpel za rezanje viškova.  Učenici su odlučili da skulpturu izradimo u sjedećem položaju. U jednoj ruci dolazi olovka koja je neizostavan alat generacijama učenika u učenju i zapisivanju gradiva, a u drugu šiljilo da se olovka ne istupi.

Prijestolje je sastavljeno od naslaganih knjiga koje se tijekom obrazovanja treba pročitati. Kada je modeliranje završeno, počinje se kaširati papirom u više slojeva. Drvofiksom pomiješanim s vodom premazuju se mali dijelovi papira. Premazani dijelovi papira stavljaju se na površinu skulpture. Nakon toga dolazi faza sušenja. Na tako pripremljenu površinu možete slikati akrilnim bojama po želji. Mi smo se odlučili kombinirati žutu, crvenu, plavu, crnu i smeđu boju. Različite faze izrade skulpture možete vidjeti na fotografijama.

U izradi su sudjelovali učenici 6. b, 7. b, 8. b, 8. c i 8. d razreda. Tijekom cijelog procesa naši su učenici usvojili novu kiparsku tehniku modeliranja u novom materijalu, upoznali su se s likom prvog hrvatskog kralja Tomislava istražujući o njegovu životu, razvijali su kulturni i nacionalni identitet, primjenjivali su nova inovativna likovna rješenja u kiparstvu i usavršili tehniku kaširanja i oslikavanja. Najvažnije je to što su sudjelovali u timskom radu i razvijali suradničke vještine.

« Travanj 2024 »