Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka

Autor: Ivana Šteković, 12. 12. 2019.

9. prosinca 2019. obilježili smo Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka.

U ponedjeljak 9. prosinca u našoj školi obilježio se Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka. Povodom blagdana Svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, učenicima prvih razreda matične i područnih škola podijeljene su Nacionalne staklenke s cvjetnim medom i edukativne brošure Pčelica Jelica i medo Edo.  Promotivni paketi dar su Ministarstva poljoprivrede.

Povodom ovog dana našu školu posjetili su pčelari s našičkog kraja. Supružnici Gordana i Nikola Ivković posjetili su 1.a, 1.b, 1.c i 1. razred u Područnoj školi Velimirovac. Učenicima su objasnili postupak dobivanja meda, razgovarali su o pčelarskoj opremi te pčelarskim proizvodima.

I u 1.  razredu PŠ Markovac bilo je vrlo živo i bučno kao u pravoj košnici.

Gošća u učionici bila je gospođa Snježana Kreš  iz Našica čija se obitelj već godinama bavi pčelarstvom. Teta Snježana, kako su je učenici odmah prozvali, predstavila je putem slikokaza i pčelarske opreme svu ljepotu i vrijednosti pčelarskog zanimanja i važnost meda u prehrani ljudi.

Učenici su upoznali i degustirali različite vrste meda i med u saću, ali i ostale pčelinje proizvode koji se koriste u prehrani i za zdravlje ljudi (cvjetni prah, propolis) te su vidjeli svijeće izrađene od pravog pčelinjeg voska.

Bilo je tu i medenjaka, domaćih, ali i onih kupovnih. Svaki učenik je na poklon dobio čokomedni namaz i drvenu žličicu za med.

Izvor:

učiteljice Jasmina Vidaković, Maja Simel Bošnjaković, Andrea Gorša i Zdravka Peić

« Ožujak 2024 »