Roko Baksa Mihovilović - najbolji čitač Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice u 2018. godini

Autor: Brankica Živković, 30. 11. 2018.

28. studenoga posjetili smo našu Područnu školu u Našičkom Markovcu. Povod našemu dolasku bio je intervju s učenikom Rokom Baksa Mihovilovićem.

Roko Baksa Mihovilović –najbolji čitač Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice u 2018. godini

„Volim čitati, uživam u tome“

Roko je učenik trećega razreda učiteljice Suzane Mihalek i jako voli čitati, a njegova mu je ljubav prema knjigama omogućila i titulu našičkoga najčitača u 2018. godini. Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice na ovaj način, proglašenjem i nagrađivanjem najčitača u različitim kategorijama, već tradicionalno obilježava završetak Mjeseca hrvatske knjige.

Razgovarali smo s Rokom kako bismo saznali kakvi su njegovi dojmovi u vezi s osvajanjem nagrade za  najčitača, koliko mu znači takva nagrada, zašto voli čitanje i kako je počela ta ljubav prema književnim tekstovima.

Dobar dan, Roko. Na početku našega razgovora zamolio bih te da kažeš nešto o sebi.

Zovem se Roko Baksa Mihovilović. Pohađam 3. razred i imam 9 godina. Ove sam godine proglašen najčitačem jer sam pročitao sto trideset i jednu knjigu.

Kako si rekao, dobitnik si nagrade za najčitača našičke gradske knjižnice. Koliko ti znači ta nagrada?

Nagrada mi puno znači jer jako volim čitati i uživam u tome.

Sjećaš li se prve knjige koju si pročitao?

Prve knjige se ne sjećam jer je to bilo davno.

Koja ti je najdraža knjiga i najdraži pisac?

Najdraži su mi pisci Mladen Kušec i Stanislav Femenić, a i njihova djela jako volim čitati.

Voliš li čitati hrvatske ili strane knjige i pisce?

Najviše volim čitati hrvatske pisce i knjige.

Imaš li omiljeno mjesto za čitanje?

Moje omiljeno mjesto za čitanje je krevet, a doba kada najradije čitam je prije nego što zaspim.

Pomaže li ti ljubav prema čitanju u učenju gradiva za školu ili ti oduzima puno vremena?

Čitanje mi ne oduzima puno vremena i pomaže mi u učenju gradiva i pisanju zadaća.

Zašto je po tvom mišljenju čitanje jako važno?

Čitanje je jako važno jer nas opušta, lakše se možemo koncentrirati i pomaže nam u izražavanju.

Koliko vremena dnevno provodiš čitajući knjige?

Dnevno čitam najmanje pola sata, a često i više od toga, ovisi koliko imam drugih obaveza.

Koje te teme najviše zanimaju u književnim djelima? O čemu najradije čitaš?

Najviše me zanimaju knjige koje govore o prijateljstvu.

Kako bi opisao junakinje i junake iz djela koja si čitao, a koje bi ti izdvojio kao svoje uzore?

Meni je uzor Pero iz djela "Vlak u snijegu" zato što je bio ustrajan i nije odustao, iako je pogriješio.

Zanima li i tebe pisanje knjiga i jesi li se možda već okušao u tome?

Zanima me pisanje knjiga, ali još nisam imao prilike okušati se u tome.

Činjenica je da u današnje vrijeme djeca sve manje čitaju, tako nam barem govore stariji. Kako se razvila tvoja ljubav prema čitanju?

Moja ljubav prema čitanju razvila se kada mi je mama čitala slikovnice i kada me učlanila u gradsku knjižnicu.

Kada bi mogao, prema kojoj bi knjizi snimio film?

Film bih snimio prema više priča Stanislava Femenića.

Jesi li gledao film koji se temelji na radnji nekog književnog djela i, ako jesi, kako ti se svidio?

Gledao sam filmove Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice koji su snimljeni prema romanima i jako su mi se svidjeli.

Koja je tvoja poruka djeci – zašto je važno čitati?

Čitanje je jako važno. Moramo puno čitati jer na taj način puno učimo i bogati nam se rječnik pa se možemo puno lakše izražavati.

Roko, zahvaljujem ti što si razgovarao sa mnom i želim ti još puno lijepih trenutaka provedenih u čitanju zanimljivih djela.

Izvor: Adam Zebić, 7.b, Novinarska skupina

« Ožujak 2024 »