Europski dan jezika (26. rujna)

Autor: Marija Ivanković, 28. 9. 2018.

Svake godine u rujnu naša škola nizom aktivnosti obilježi Europski dan jezika, tako je bilo i ove godine. Cilj je ovoga obilježavanja promicanje jezične raznolikosti i poimanje mogućnosti koje nam višejezičnost otvara te osvješćivanje potrebe za cjeloživotnim učenjem jezika.  Jezik je riznica znanja, povijesti, nacionalnog identiteta i usmene tradicije. Ove su godine učiteljice hrvatskog, njemačkog, engleskog i slovačkog jezika, školska knjižničarka i učitelj likovne kulture obradili temu „zanimanje“.

Učenici su pretraživali i učili kako se na jezicima kaže riječ zanimanje, ali i riječi koje se odnose na pomagala i alate koji se koriste u  tom zanimanju. Učiteljice Branka Turza i Josipa Zebić s učenicima su obradile pjesmu Dragutina Tadijanovića  Da sam ja učiteljica; učiteljice Monika Sobodić i Ana Katruša s učenicima su prokomentirale koja će zanimanja  biti najtraženija u budućnosti i ima li razlike između muških i ženskih zanimanja; učiteljica Perka Gabajček pisala je s učenicima njemačke izraze na zadanu temu; učiteljica Ana Marošević je u  6. a, 6. b, 7. a i 7. b razredu na prigodnoj radionici analizirala slovačke dječje pjesmice u kojima se spominju zanimanja  ( kuharica, frizerka, policajac, krojačica, zidar, električar…). Učenici su s učiteljem Josipom Kanisom nacrtali različita zanimanja u olovka tehnici, a knjižničarka Ivana Ostrički  zanimljiva je zanimanja  popisala  abecednim redom i kronološki, onako kako su se pojavljivala tijekom povijesnih razdoblja. Sve to, integrirano u cjelinu, izloženo je na panou u školskom predvorju. U ovim su radionicama sudjelovali učenici od 5. do 8 razreda među kojima su se istaknuli: Ena Fišer, Doroteja Ćupurdija, Josipa Ressler, Elena Hlobik, Lucia Komjetan, Daria Hohoš, Alen Živković, Josip Zebić, Adam Zebić, David Malovčak, David Mirković, Lana Glavati, Natasia Hanižjar, Nevenka Ivanišević, Natali Budoš, Luka Živković, Adam Bestvina, Ivan Mandić  i drugi.

Ovom su prigodom Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje d.o.o. i Informacijski centar Europe Direkt  iz Osijeka našoj školi poklonili kartu Europske unije, plakat Europe i razne prospekte na različitim europskim jezicima. Zahvaljujemo im na suradnji i poklonima.

Izvor: Ana Marošević i Novinarska skupina

« Travanj 2024 »