Međunarodni dan materinskog jezika

Autor: Marija Ivanković, 23. 2. 2018.

Učenici 6. b razreda Osnovne škole kralja Tomislava  u pratnji su svojih učiteljica, Ane Marošević i Josipe Zebić, Međunarodni dan materinskog jezika obilježili odlaskom  u prostorije Zavičajnoga muzeja Našice gdje su posjetili izložbu rukotvorina članova Matice slovačke iz Jurjevca.

Dobrodošlicu je učenicima poželjela ravnateljica Zavičajnoga muzeja Našice Silvija Lučevnjak koja je izrazila zadovoljstvo ostvarenom suradnjom Slovačkog centra za kulturu i Zavičajnog muzeja. Nakon nje, učenike su pozdravile i ravnateljica  Slovačkog centra za kulturu Sandra Kralj - Vukšić te kustosica Tatjana Buha.

Budući da naši učenici uče slovački jezik, kustosica je pripremila zanimljivo izlaganje tijekom kojega je iznijela neke sličnosti i razlike  hrvatskoga i  slovačkog jezika. Nakon izlaganja uslijedio je  kratak kviz koji je učenicima otvorio mogućnost pokazivanja naučenoga, ali i osvajanja slatkih nagrada.

Sadržaj izložbe bio je zanimljiv, posebno kada su učenici shvatili da su svi izloženi predmeti načinjeni od prirodnih materijala (kukuruzna komušina, papirnate salvetice, tijesto i novinski papir).

Poslije izložbe obišli su i Središnju  knjižnicu Slovaka gdje ih je dočekala Ružica Vinčak, voditeljica Središnje knjižnice i profesorica slovačkog jezika koja je s učenicima ispunila anketu vezanu uz komunikaciju i čitanje na slovačkom jeziku te uz značenje i korištenje samoga knjižničnog fonda koji čitateljima njihova uzrasta na raspolaganje pruža zbirku od šestotinjak svezaka dječje književnosti. Učenici su, za kraj, dobili i poklon – knjige na slovačkom jeziku koje će ih podsjetiti na sve što su danas vidjeli i naučili.

Izvor: Novinarska skupina - Josipa Zebić

« Travanj 2024 »