Škola u prirodi u Slovačkoj 23.06.2016. – 03.07.2016. – Vratna dolina

Autor: Iva Peršić, 7. 9. 2016.

Naši učenici boravili su deset dana u Slovačkoj u Vratnoj dolini u blizini mjesta Terchova. Iz Hrvatske su također išli učenici iz Jelisavca, Jakšića, Zdenaca, Osijeka, Iloka, Soljana , Josipovca i Višnjevca, sveukupno njih četrdeset te tri voditelja Ana Marošević, Maja Kanđera i Vlatko Miksad.

Ovu Školu u prirodi je omogućilo Ministarstvo školstva iz Slovačke preko UMB Banska Bystrica, sredstva za putovanje je snosilo MZOŠ Zagreb i Ured za iseljene Slovake iz Bratislave a cijelu organizaciju puta je proveo Slovački centar za kulturu Našice.

Učenici su i učili i usvajali nova znanja kako o slovačkom jeziku tako i o geografskim i povijesnim događanjima Slovačke te zapisivali u svoje posebne bilježnice.

Obišli su i selo Zazriva gdje su izravno vidjeli kako se izrađuju proizvodi starih zanatlija kao što su kovači, izrađivači zvona, ručni tkalci i sl. a sami su se okušali u izradi metalnih zvončića, željezne potkove, seoskog tepiha i sira korbača.

Osim spomenutih aktivnosti djeca su u hotelu Boboty, gdje su bili smješteni, imali nastavu u obliku radionica na kojima su izrađivali svoje kreacije, zastave i  prepoznatljive slovačke tradicionalne stvari poput platnenih torbica, slika sa tehnikom modrotlač (tisak na plavom), glinenih posuda i figurica sa slovačkim motivima.

Cijeli taj program su osmislili i vodili slovački pedagozi sa Sveučilišta UMB Banska Bystrica na čelu sa Zuzanom Drugovom, koji su na spontan način učili djecu komunikaciji na slovačkom jeziku.

Djeca iz Hrvatske su se družila i zajedno učila s djecom iz Poljske koji su također bili sudionici ove Škole u prirodi.

Posljednji dan učenici su predstavili svoju zemlju s prigodnim programom, a voditelji Škole su im podijelili zaslužene diplome.

Evo što kaže učenica 5. razreda Gracia Hlobik iz Markovca:

„Naš put u Slovačku bio je dugačak, putovali smo više od deset sati, ali isplatilo se. Došli smo u hotel koji ima prekrasne sobe, lijepo opremljene i dosta moderne, jer se vrata otvaraju pomoću kartica. Tih dana smo bili u mjestu Terchova gdje je živio Juraj Janošik i tamošnjem muzeju. Učili smo o biljnom i životinjskom svijetu Male Fatre, planine na koju se pružao prekrasan pogled i o njenim vrhovima. Naš izlet uspinjačom bio je nezaboravan, kao i penjanje na vrh Chleb visok  1646 m NV.“

„Posjetili smo etno-selo u sjevernom kraju Kysuce i tamo vidjeli kuće u kojima su prije živjeli naši pradjedovi, prabake i još se vozili starim vlakićem“ –dodaje Gracia.

Valerija Budoš iz šestog razreda nadodaje: „Tih dana smo se baš zabavili, išli smo na izlete, bazene, u teretanu, planine ali najzabavnije je bilo družiti se s novostečenim prijateljima, Poljacima, koje smo učili pjesmicu "Bratec Martin", a učili su i oni nas na poljskom, te svi zajedno na slovačkom. Na ovom izletu sam mnogo naučila i to ću pamtiti cijeli život, a s prijateljima ću dijeliti uspomene preko društvene mreže.“

Slovački pedagozi i voditelji su bili izuzetno zadovoljni znanjem i vještinama naših učenika, koji su uspješno prezentirali ne samo svoje škole nego i svoju Hrvatsku.

Pripremila: Ana Marošević

(Sve fotografije Škole u prirodi 2016. nalaze se u Foto-galeriji škole)

« Travanj 2024 »