Kako smo obilježili Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Ivana Ostrički, 11. 4. 2016.

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je 2. travnja, rođendan velikog dječjeg književnika Hansa Christiana Andersena.

Budući da je ove godine 2. travnja bio u subotu, aktivnosti smo provodili tijekom tjedna (od 11. do 15. travnja).

Pod satom razrednog odjela razgovaralo se o najdražim dječjim knjigama, važnosti čitanja i preporuci čitanja 20 minuta dnevno. Pojedini razredi posvetili su ovome datumu još više pozornosti pa su održali sate zajedničkog čitanja.

U POS-u u A smjeni učiteljica i učenici provli su tople zajedničke trenutke družeći se uz Andersenove bajke.

U 2.a razredu održano je, između ostalih aktivnosti, natjecanje u brzom čitanju. Učenici su provjerili brzinu čitanja i tako zaključili da su odlični čitači.

Učenici 2.b razreda družili su se s bajkama. Nakon čitanja Pobrkane bajke Ivanke Borovac i pričanju priča uz poticaj, učenici su sami osmislili svoje bajke u koje su unijeli elemente poznatih bajki. Pročitajte neobičnu bajku učenice Ive!

U 8.d razredu razrednica je s učenicima razgovarala  o važnosti lektire te su se prisjetili onih najdražih koje su čitali u predmetnoj nastavi. Razgovarali su i o knjigama za slobodno vrijeme, koliko ih pročitaju tijekom godine i sl. Na kraju je svaki učenik pročitao nekoliko ulomaka iz zbirke priča Melite Rundek Pet i pol minuta do zvona. Osim toga, iskoristili su novi ambijent škole za čitanje knjige koju većina učenika voli - trilera Trkač.

Zanimljivo je bilo i u našim područnim školama. Učenici 2. i 4. razreda PŠ Markovac proveli su vrijeme zajedničkog čitanja u svom novom kutiću za čitanje, a u 1. razredu PŠ Velimirovac održane su brojne „bajkovite“ aktivnosti uz H. C. Andersena, poput plesa Male sirene, „kockarenja“, dovršavanja Andersenovih priča i sl.

U učionicama hrvatskoga jezika postavili smo panoe s podacima o čitanju i početnim rečenicama različitih dječjih knjiga prema kojima učenici mogu izabrati knjigu. Nastavnice hrvatskoga jezika upoznale su učenike s ovim panoom, koji je pobudio veliko zanimanje za čitanjem ponuđenih knjiga. Neki su učenici na taj način izabrali knjigu koju će predstaviti 22. travnja na 3. Noći u knjižnici.

U četvrtak 7. travnja izdavačka kuća Školska knjiga organizirala je susrete s književnicom Željkom Horvat-Vukelja za učenike razredne nastave matične škole. Književnica nam je gostovanjem u školi 2011. godine ostavila prekrasne uspomene pa smo se radovali ponovnom susretu. I ovoga nas je puta nasmijala, zabavila i poučila svojim dinamičnim pričanjem priča, glumom koja plijeni dječju pozornost i poticanjem aktivnog sudjelovanja djece u razgovoru i pjevanju, čemu su se naši učenici vrlo rado odazvali.

Čitanje je jedna od najvažnijih vještina i preduvjet kvalitetnog učenja i uspjeha u životu. Iako je u našoj školi potičemo i razvijamo svakodnevno, zanimljivo je posvetiti jedan dan ili tjedan važnosti i ljepoti čitanja kako bismo se podsjetili da čitanje treba biti zabava i zadovoljstvo (ako vam je čitanje dosadno, onda nešto činite krivo :)

Uživajte u čitanju!

Vaznost_citanja.docx (13.86 KB)