Brain Gym od ove školske godine u našoj školi

Autor: Brankica Živković, 21. 1. 2016.

Jedan od osnivača tzv. gimnastike za mozak dr. Paul Dennison rekao je: „Kretanje otvara vrata učenju“... Od ove školske godine svakodnevno vježbanje ušlo je u naše učionice.

Brain Gym je cjelokupni osmišljeni program različitih vježbi. On pomaže u učenju, pisanju, čitanju, razumijevanju, koncentraciji…

"Usklađivanjem dijelova tijela i uma poboljšavaju se motoričke sposobnosti, koordinacija, pamćenje, čitanje, izražavanje jezične i matematičke vještine, postiže se bolja emocionalna ravnoteža te se smanjuje stres, napetost i hiperaktivnost."

(preuzeto s: https://pogledkrozprozor.wordpress.com/2011/05/30/metode-ucenja-pomocu-pokreta-i-vjezbi-za-mozak/)

Neke od vježbi su: pravilno disanje, misleća kapa, moždane tipke, slon, lijene osmice, kvačenja, misli x…

Naša učiteljica savjetnica razredne nastave Anica Janković provodi Brain Gym već deset godina i tvrdi kako su vidljivo poboljšani rezultati učenika, ali „Brain Gym je i meni poboljšao rukopis.“

Komentari njezinih učenika o tome kako im Brain Gym pomaže kod kuće i u školi:

Laura: „Meni Brain Gym pomaže oko urednosti jer ponekad jako neuredno pišem. Pomaže mi u pisanju sastavaka jer tako imam više ideja. Kod kuće mi pomaže da bolje napišem lektiru i brže napravim domaću zadaću.“

Marta: „Pomogao mi je što radim maštovitije sastavke i u lektiri nemam toliko greškica. Vježbe su zabavne i nisu teške. Radim ih kad sam uznemirena ili jako tužna i to mi jako koristi.“

Lea: „Dok sam kod kuće učila predivnu pjesmicu o mojoj Slavoniji,nisam ju mogla zapamtiti. Kad sam napravila Brain Gym,zapamtila sam pjesmicu u roku od pet minuta. Otkad radim vježbe, imam ljepši rukopis i ideje su mi originalnije. Nastavit ću i dalje vježbati.“

Pitali smo i učenike 6. razreda o tome koliko im svakodnevno vježbanje (pet minuta na početku 1. i 3. sata nastave) pridonosi boljem uspjehu u školi:

Magdalena: Meni se vježbe jako sviđaju, pogotovo vježba pravilnoga disanja!

Karla: Meni su ove vježbe korisne, pogotovo kad pišem neku važnu pismenu provjeru…Najbolja mi je vježba kad se ''zapetljamo'' i onda razmišljamo o pozitivnim mislima.

Učeničke su reakcije na uvođenje svakodnevnoga vježbanja uglavnom pozitivne, pogotovo kada nisu na nešto koncentrirani.  Budući da je sada vrijeme školskih natjecanja, nadamo se da će se Brain Gym pozitivno odraziti na rezultate naših učenika.

Izvor: Mia Banaj, 8.a, Novinarska skupina

« Ožujak 2024 »