SUDNICA U 7. a i 7. b RAZREDU

Autor: Marija Ivanković, 13. 11. 2015.

I ove je godine u programu lektire za sedmi razred pripovijetka Vjenceslava Novaka Iz velegradskog podzemlja. Nastavnica nam je predložila da je obradimo na jedan drugačiji način u obliku sudnice. Podijelili smo uloge, pripremali se i na kraju ta je naša sudnica improvizirana 1.  listopada u 7. a i 3. studenoga u 7. b.

Okrivljeni je  bio  Mika ( J. Kranic i M. Kalamiza) glavni lik pripovijetke kojem smo sudili  radi počinjenog kaznenog djela nad Evicom – njegovom kćerkicom – ljubimicom.

Imali smo suce (I. Zahirović, i L. Rinčić- 7. a  i F. Dragić – 7. b)   i pravi čekić ( za meso)  kojim je sudac uvodio red u sudnici.   Svoje uloge dobro su odradili tužitelji ( B. Zavada i I. Budoš i L. Vučemilović Jurić i P. Tomljanović) te branitelji okrivljenoga ( Z. Njegovanović Ocelić i D. Vida i Š. Nekić). Bilo je tu i svjedoka koje su svojim pitanjima izrešatali  i tužitelji i branitelji. Naravno, prije svjedočenja,  svi su se svjedoci zakleli da će govoriti „istinu i samo istinu“.

Suđenje se odvijalo pod budnim okom porote koja je na kraju  svoju odluku priopćila sucima. Mika je proglašen krivim za ubojstvo male Evice -  u prvom slučaju dobio je 13 godina strogog  zatvora, a u drugom je sudac  bio nešto blaži i uzeo je u obzir neke olakotne  okolnosti tako da je dobio samo godinu dana zatvora i doživotnu zabranu pristupa svojoj obitelji pod uvjetom da ide na odvikavanje od alkohola.

Ovaj način obrade sumorne i tužne pripovijetke koja je puna problema koje i danas uočavamo u našem društvu svima nam se svidio. Bilo je zabavno i poučno, drugačije od prijašnjih obrada lektire – nadamo se da ćemo uskoro imati nešto slično ili možda opet nešto novo i da ćemo se opet dobro zabavljati , a usput  i nešto novo  naučiti.

Izvor: Branka Turza

« Travanj 2024 »