Sajam sigurnosti i prevencije

Autor: Ivana Ostrički, 11. 11. 2015.

U srijedu 11. studenoga u organizaciji Policijske uprave osječko-baranjske u našoj je školi održan prvi Sajam sigurnosti i prevencije na području Županije.

Partneri u provedbi ovog preventivnog programa su Županija osječko-baranjska, Grad Našice, Gradsko kazalište Beli Manastir, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek, Dječje kazalište Branko Mihaljević Osijek, Udruga za rad s mladima Breza, Dramski studio za srednjoškolce, JUMICAR  program preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu, Hrvatski centar za razminiranje, Javna vatrogasna postrojba Našice, Gradsko društvo Crveni križ Našice, HAK Našice, Udruga starih športova Slavonac, odgojno-obrazovne ustanove, institucije, organizacije, udruge i javne osobe koje promiču kulturu društveno-odgovornog ponašanja, a potporu u provedbi pružilo je ravnateljstvo policije Ministarstva unutarnjih poslova.

S odjelom Policije u zajednici Policijske postaje Našice sustavno surađujemo u provedbi edukativno-promotivnih aktivnosti i interaktivnih radionica vezanih uz prevenciju nepoželjnog ponašanja pa je ovo bila izvrsna prilika objediniti sve radionice u jedan poučan i učenicima zanimljiv školski dan.  Na radionicama su sudjelovali svi učenici matične i područnih škola Gradac, Markovac i Velimirovac te učenici predmetne nastave iz Osnovne škole Dore Pejačević i Osnovne škole Ivana Brnjika Slovaka, Jelisavac.

Prigodni je program u školsko-športskoj dvorani Škole vodio policijski službenik za odnose s javnošću Vlado Krznarić, a pozdravne su govore održali ravnateljica Škole Vlatka Zahirović i gradonačelnik Krešimir Žagar. Nakon nastupa školskog zbora i benda, koje je uvježbao nastavnik glazbene kulture Dubravko Pernicki, učenicima su upriličene dvije kazališne predstave. Za učenike razredne nastave predstavu Put oko svijeta  pripremili su glumci Gradskog kazališta Beli Manastir, a za učenike predmetne nastave triju našičkih osnovnih škola predstavu Tko ti je kriv pripremili su redatelj Ivan Kristijan Majetić, Dječje kazalište Branko Mihaljević iz Osijeka, Udruga za rad s mladima Breza i Dramski studio za srednjoškolce u Domu kulture Našice.

Nakon predstava djelatnici Odjela za prevenciju održali su šest radionica preventivnog sadržaja. Radionice Sigurnost djece na internetu  i Budi navijač - ne razbijač za učenike 5. razreda održao je Darko Ćorković, učenici 5. i 6. razreda sudjelovali su na radionici  Stop trgovanju ljudima, koju je održao Ivan Pakšić, a učenicima 6. razreda računalnu je radionicu, pod nazivom Web detektivi, održao djelatnik iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Učenicima 7. razreda radionicu Legiranje ne drogiranje održao Ivan Pakšić, a Robert Škorvaga razgovarao je na temu Alkohol, vandalizam i nasilje među mladima s učenicima 7. i 8. razreda.

Istovremeno su u dvorištu Škole održane vanjske radionice i prezentiran rad pojedinih policijskih odjela i raznih udruga. Na sajmu su se našli sljedeći štandovi:

- Mobilni poligon Sigurno u prometu („JUMICAR“ u suradnji s PU osječko-baranjskom);
- Čarobnjaci u akciji – mali forenzičari (prezentacija rada forenzike i kriminalističke tehnike; kriminalistički službenici PU osječko-baranjske);
- Mobilni poligon Prometujmo sigurno! (Milena Škorić - HAK Našice i prometna policija PU osječko-baranjske);
- Prezentacija Poštujte naše znakove (PPRP Osijek - prezentacija uređaja za nadzor brzine kretanja vozila, uređaja za ispitivanje prisutnosti alkohola u organizmu, „pijanih naočala“, simulatora vožnje motociklom, prikaz rada i opreme biciklističke policijske opreme);
- Manje oružja, manje tragedija (Odjel protueksplozijske zaštite PU osječko-baranjska, prezentacija Crvenog križa);
- Upoznajmo interventnu jedinicu policije (prezentacija specijalističke opreme i borilačkih vještina);
- Život na granici (PU osječko-baranjska, Služba za granicu - prezentacija rada i opreme granične policije);
- Humanost na djelu (prezentacija rada Gradskog društva Crvenog križa Osijek);
Družimo se s vatrogascima (Javna vatrogasna postrojba grada Našice - prezentacija rada vatrogasne postrojbe, profesionalnog vatrogasnog vozila, opreme i uređaja);
- Predstavljamo OŠ kralja Tomislava, Našice (proizvodi Učeničke zadruge Tomislav).
- Udruga starih športova Slavonac  (Stjepan Konjetić – predstavljanje i organizacija natjecanja u starim športovima);
- OLD timer klub (Franjo Hofer - izložba osobnih vozila i motora);
- Udruga pčelara (izložba proizvoda);
- Udruga Otvoreno srce, Našice i učenici volonteri iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga (predstavljanje humanitarnih aktivnosti i građanskih inicijativa);
- Javna vatrogasna postrojba, Našice (izložba vozila i opreme).

Program je završen evaluacijom u školsko-športskoj dvorani uz glazbenu izvedbu našeg učenika Karla Vulića.

Zahvaljujemo Policijskoj upravi osječko-baranjskoj i svim njezinim partnerima koji su organizirali ovaj edukativni i zabavni program kojim preveniramo nepoželjno ponašanje djece i mladih i pozitivno utječemo na razvoj odgovornih učenika koji će jednoga dana biti aktivni odrasli članovi našega društva i oblikovati zajednicu u kojoj živimo.

Još fotografija Novinarske skupine škole pogledajte u fotogaleriji.

« Travanj 2024 »