POSJET ZAVIČAJNOM MUZEJU NAŠICE

Autor: Marija Ivanković, 4. 3. 2015.

Učenici 3.r. posjetili su Zavičajni muzej Našice s učiteljicom Majom Simel Bošnjaković i studenticom Dajanom Šimić. Oduševljeni učenici zapisali su:

Učenici trećeg razreda su dana 24.2.2015. posjetili Zavičajni muzej Našice. Iz Velimirovca smo krenuli autobusom u 9:30 sati. Dočekala nas je ljubazna gospođa koja nas je provela kroz ljepote muzeja. Vidjelo smo: grb obitelji Pejačević, Lovačku sobu s izloženim prepariranim životinjama i sobu Dore Pejačević. U sobi su bili: klavir, lepeza, Dorina bista, slike njene obitelji i kipovi anđela. Još smo vidjeli veliki pano s modelima riba.

Tena Hajduk

Danas je moj razred išao u posjet Zavičajnom muzeju Našice. Našički dvorac sam puno puta vidjela izvana, ali nikada nisam bila unutra. Tako da mi je bilo jako drago što ću konačno vidjeti dvorac u kojem je živjela skladateljica Dora Pejačević. U muzeju smo vidjeli: umjetnička djela, grb, preparirane životinje, Dorinu sobu, klavir i razne druge umjetnine. Meni se najviše od svega svidjela Dorina soba i klavir. Bilo mi je jako lijepo. Nadam se da ću ponovno imati prilike posjetiti muzej.

Lucija Falamić

Muzej u kojem smo bili 24.2.2015. godine zove se Zavičajni muzej Našice. Nalazi se u dvorcu obitelji Pejačević, a tu se još nalazi i knjižnica. Lijevo od prve prostorije nalazi se veliki zeleni grb obitelji Pejačević koji mi se najviše svidio. Na grbu su dva lava koja nose sablje, iznad je orao s krunom na glavi, a iznad orla je velika kruna. U prvoj prostoriji koju smo obišli nalaze se slike ljudskih tijela. Pod i strop su drveni. Stepenicama smo se popeli na kat gdje je pod od pečene gline. U hodniku se nalaze razne vrste riba. U jednoj od soba nalaze se stari kuhinjski predmeti kao što su ćupovi i razne stare posude. Iduća soba bila mi je tužna jer su u njoj mrtve preparirane životinje. To dokazuje da je grof bio moćan jer je samo on smio ubijati životinje. Zatim smo išli u povijesnu sobu gdje se nalazi vatrogasni stroj za gašenje vatre. Vatrogasci su utiskivali zlatne pločice u drveni stup, a na pločicama je pisalo njihovo ime. Tu je i soba gdje se prela vuna i lan od kojih se izrađivala odjeća i narodna nošnja. Vidjeli smo i razne pletene ukrase. Tada smo posjetili muzejsku prostoriju koja izgleda kao starinski dom. Tu se nalaze: krevet, pletivo, stol i stolice. Došli smo i do Dorine sobe u kojoj je veliki klavir, slika sa suprugom, slika gdje sjedi za klavirom i slika gdje svira violinu. Tu se nalazi i Dorina bista. Jedna od soba sadrži puno kipova. Na kraju smo obišli sobu koja nas podsjeća na Isidora Kršnjavija koji je bio političar i slikar. U toj sobi se vidi slika njegove prve supruge s psom dogom i slika njihove kćeri. Na stolu je stara knjiga i štap kojim se služio.

Petra Vidović

Bio je ovo jedan lijepi izlet kojim smo proširili svoje znanje o prošlosti našega zavičaja.

Zahvaljujemo našoj ravnateljici na organizaciji prijevoza!

Izvor: Maja Simel Bošnjaković

« Travanj 2024 »