Mali humanitarci proveli projekt "Čestitamo Božić i Novu 2020. godinu najstarijim osobama našičkog kraja"- Anđi Grabovac

Autor: Marija Ivanković, 21. 12. 2019.

Male humanitarke 8.d razreda i razrednica Đurđica Mašić iz OŠ kralja Tomislava Našice provele su projekt koji je imao svrhu međugeneracijskog zbližavanja najstarijih i najmlađih predstavnika našeg društva. Projekt je usmjeren na najstarije osobe u našičkom kraju (Brezik Našički, Ceremošnjak, Crna Klada, Gradac Našički, Jelisavac, Lađanska, Lila, Londžica, Makloševac, Markovac Našički, Martin, Našice, Polubaše, Ribnjak, Rozmajerovac, Velimirovac, Vukojevcii Zoljan), koje želimo razveseliti posjetom, zajedničkim druženjem, razgovorom, čestitkama i darovima u ovo blagdansko vrijeme.

ANĐA GRABOVAC

U utorak 17. prosinca 2019. godine predstavnice Malih humanitarca Dorotea Horvat, Lana Zebić i razrednica Đurđica Mašić posjetile su gospođu Anđu Grabovac,jednu od najstarijih osoba našičkog kraja i intervjuirale je. Razgovarale su kako se nekad živjelo i kako se sada živi.

Gospođa Anđa Grabovac (Dropuljić) živi u Velimirovcu, ima 97 godina i 8 mjeseci. Rođena je 24. travnja 1922. godine u mjestu Prlju kod Imotskog, općina Proložac Gornji. U školu nije išla. Mama Ana i otac Marijan imali su sedmero djece, dva sina i pet kćeri.Teško su živjeli pa su poslije  2. svjetskog rata došli s obitelji živjeti u Lipine,u potrazi za boljim životom. Od sedmero djece žive su još jedino ona i njezina sestra, koja ima 93 godine.

Gospođa Anđa udala se rano i rodila dvije kćeri i tri sina - Dragu, Antu i Miju. Ima petero unuka i desetero unučadi.Obitelj se bavila poljoprivredom. Imali su konje, kojima su orali zemlju. Sadili su kukuruz, žito, ječam i krumpir. Kasnije su, prvi u selu, kupili traktor, koji im jeolakšao obrađivanje zemlje. Imali su krave, a gđa Anđa muzla ih je i od mlijeka pravila kiselo mlijeko i sir. Uzgajali su piliće i kokoši, a od kokoši dobivali jaja. Svake su godine imali svinjokolju, pravili kobasice, slanine, krvavice, čvarke... Hobi joj je bio pletenje vunenih čarapa  tijekom dugih zimskih hladnih dana. U mladosti je voljela jesti grah, kiseli kupus, raštiku, pileću juhu i perkelt, a poslije ručka je voljela popiti čašu crnog vina i crnu kavu. Od kolača je najviše voljela peći štrukle sa sirom. U mladosti su u rodnom mjestu pjevali gange, a sada za vrijeme blagdanskih dana najviše voli slušati i pjevati pjesmu "U to vrijeme godišta".

Pitali smo kako danas provodi dane, a gospođa Anđa je odgovorila daje u svom životu bila zdrava, a sada se malo teže hoda, slabije vidi i čuje. Najviše voli gledati emisiju "Lud, zbunjen, normalan"s glavnim likom Izetom. Prati sport, najviše voli gledati nogometne, rukometne utakmice, tenis, a zna i većinu imena poznatih sportaša. Prati svjetska, europska natjecanja u nogometu, a naročito voli gledati utakmice Hajduka, njihov je strastveni navijač. Tajna njezine dugovječnosti je zdrava hrana, rad i kretanje. Brigu oko gospođe Anđe vodi njezina snaha.

Hvala obitelji što nam je omogućila da se družimo s gospođom Anđom, provedemo lijepe trenutke i doznamo o njezinom životu te Zoranu Mašiću za prijevoz. U ime Malih humanitarca učenice i učiteljica darovale su prigodne darove: banane, kekse, sok i cvijet. Čestitali su joj Božić i Novu godinu, poželjeli joj puno zdravlja i sreće, da lijepo proslavi skorašnji 98. rođendan te izrazili želju za posjetom na njezin 100. rođendan.

Izvor: Đurđica Mašić

« Ožujak 2024 »