Literarno-recitatorsko-dramska smotra Slovenčina moja 2019

Autor: Marija Ivanković, 3. 12. 2019.

Ovogodišnja Literarno-recitatorsko-dramska smotra Slovenčina moja, koja okuplja i predstavlja stvaralaštvo učenika osnovnih i srednjih škola, u kojima se uči slovački jezik i kultura po modelu C u Republici Hrvatskoj, održala se u iločkom Slovačkom narodnom domu 16. 11. 2019. u organizaciji Slovačkog kulturnog centra Našice, OŠ Julija Benešića Ilok i MS Ilok.

Sudjelovali su učenici iz OŠ Julija Benešića Ilok, OŠ „Mladost“ Jakšić, OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac, OŠ Josipa Kozarca Josipovac Punitovački i PŠ Jurjevac Punitovački, OŠ Josipa Kozarca Lipovljani, OŠ Josipa Kozarca Soljani, OŠ Višnjevac, iz naše OŠ kralja Tomislava Našice i PŠ Markovac Našički, te SŠ Ilok.

Na Smotri su nastupili i gosti učenici iz Mađarske (OŠ Slovački Komloš ), Rumunjske (Teorijski licej „Jozef Gregor Tajovský“, Nadlak) i RS (OŠ Jana Čajaka Bački Petrovac).

Prije samog nastupa sve nazočne su pozdravili domaćini i uzvanici, među kojima su bili ravnatelj škole domaćina Miroslav Bošnjak, predsjednik MS Ilok Aleksandar Knapček, zamjenik gradonačelnice grada Iloka Josip Kovač, ravnateljica SKS Našice Sandra Kralj Vukšić, načelnik Samostalnog sektora za nacionalne manjine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Nandor Čapo, te gosti iz Slovačke iz grada Snina - ravnateljica Kulturnog centra grada Diana Turčik,  zamjenik gradonačelnice Marian Križ i predstavnica Gradskog kulturnog centra Gabriela Alušikova. Nakon uvodnih pozdrava savjetnik za slovački jezik i kulturu Andrija Kuric predstavio je zbirku učeničkih radova Kvapky XV, sačinjenu od učeničkih literarnih i likovnih radova.

Našu školu su predstavili učenici četvrtog razreda iz PŠ Markovac (Ela Lovrenčić, Ivor Uremović, Roko Mihovilović Baksa, Ana Glavati, Ana Djedović, Dino Dujmić, Mihael Suk, Marija Zeljić, Jan Hvizdak ) s igrokazom slovačke narodne priče Krofnica i učenici šestog razreda ( Rebeka Szabo, Anela Mandić, Lana Prišć, Karlo Malovčak, Kruno Vonić, Luka Djedović, Manuel  Bereš) s recitalom Jesenska rapsodija, koje je osmislila i uvježbala učiteljica slovačkog jezika Ana Marošević. Scenografiju su izradili učitelj likovne kulture Josip Kanis i učiteljica TZK Đurđica Mašić, a za kostimografiju su se pobrinuli roditelji naših učenika.

Na Smotri su pohvaljeni i nagrađeni učenici, koji su ostvarili uspjehe na međunarodnim natjecanjima tijekom ove kalendarske godine, a među njima su bili učenici naše škole Roko Mihovilović Baksa (4. razred PŠ Markovac), Mark Vida (3. r. PŠ Markovac), Robert Pajtl (5. r.) i Karlo Malovčak (6. r.).

Svim učenicima sudionicima čestitamo na uspješnom prezentiranju naše škole na ovoj Smotri, koja je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Saveza Slovaka RH i Ureda za inozemne Slovake Republike Slovačke.

Ravnatelj škole domaćina Miroslav Bošnjak

Načelnik Samostalnog sektora za nacionalne manjine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Nandor Čapo

4. razred PŠ Markovac Našički

6. razred OŠ kralja Tomislava Našice