Mikroskopiranje stanica

Autor: Marija Ivanković, 19. 10. 2018.

Ovoga je tjedna Novinarska skupina posjetila njima susjednu učionicu u kojoj su se Prirodoslovci bavili istraživačkim radom.

Prirodoslovce čini skupina učenika koji vole prirodu, životinje i sve što se u prirodi događa. Zanima ih kako dolazi do promjena koje okom uočavamo u prirodi, ali riječima ne znamo objasniti. Kako bi im u tome pomogla, njihova voditeljica, učiteljica Dubravka Zubak, odlučila je da promatraju osnovnu gradivnu jedinicu svih živih bića -  stanicu. Naša novinarka Iva Hlavati razgovarala je s učenicima koji su izrekli svoje dojmove. Sugovornik joj je bio Robert Plahinek, učenik 5. b razreda.

Iva: Roberte, pretpostavljam da voliš prirodu i predmet Prirodu, zato i jesi ovdje. Možeš li nam reći što trenutno proučavate?

Robert: Da, jako volim prirodu i sve mi je zanimljivo. Trenutno mikroskopiramo stanice.

Iva: Kako teče taj proces?

Robert: Učiteljica nas je uputila u rad s mikroskopom, pokazala nam kako i što treba i upoznala nas s dijelovima mikroskopa, a zatim smo mi pripremali preparate za mikroskopiranje.

Iva: Što ste promatrali?

Robert: Promatrali smo biljnu stanicu.

Iva: Jesi li naučio nešto novo?

Robert: Vidio sam ono što učimo pod satima Prirode, a to su svi dijelovi stanice i sad kad nam je učiteljica ispričala još neke zanimljivosti, puno mi je jasnije kako funkcionira svaki dio stanice.

Iva: Što bi poručio ostalim učenicima?

Robert: Preporučio bih svima da se učlane u Prirodoslovce zato što će puno toga naučiti i zato što je sve zanimljivo.

Iva: Hvala ti, Roberte, što si pristao na ovaj razgovor.

Napisao: Adam Zebić, 7. b

Intervju  vodila: Iva Hlavati; 5. b