Putovima 132. brigade HV-a Našice

Autor: Sandra Hvizdak, 1. 6. 2018.

Učenici 8. razreda naše škole, njihovi razrednici Marko Žigić, Josip Kanis i Danijel Rončević, te predmetne nastavnice povijesti Đurđica Pavlović i Sandra Hvizdak  realizirali su terensku nastavu u Vukovar.

Nastava je ostvarena 29. svibnja 2018.g. u organizaciji Udruge branitelja Domovinskog rata Ina-Naftaplin KVIN Donji Miholjac s temom Putovima 132. brigade HV-a Našice u Domovinskom ratu-istočna bojišnica.

Organizatori nastave bili su umirovljeni pukovnik HV-a Goran Sokol i umirovljeni bojnik HV-a Nikola Masnikosa, u suradnji s časničkim namjesnikom  iz Udruge vukovarskih veterana Domovinskog rata Branimirom Jokićem.

Tijekom nastave prošli smo cijelu bivšu bojišnicu od Ivanovca, Divoša, Nuštra, Bogdanovaca i naravno Vukovara.

U Bogdanovcima nas je dočekao ratni zapovjednik obrane toga mjesta Ivan Matković Lasta koji je s nama podijelio svoja sjećanja na ratne dane, te nas proveo kroz Spomen sobu u središtu mjesta. Uslijedio je odlazak u Vukovar. U vojarni nam se obratio brigadir Petar Ćavar i u suradnji s gospodinom Branimirom Jokićem vukovarskim veteranom , opisali su nam tijek vukovarske bitke. Uslijedio je obilazak vojarne- razgledavanje oružja i tehnike iz rata, te prikaz logora Stajićevo i Begejci.

U vukovarskoj bolnici dočekala nas je voditeljica muzeja u sklopu bolnice, gospođa Nevenka Soldo, a posebno emotivan bio je susret s ravnateljicom bolnice, doktoricom Vesnom Bosanac.

Nakon ručka, uslijedilo je zaustavljanje i fotografiranje uz simbol stradanja i obrane grada, Vukovarski vodotoranj, potom odlazak do Spomen doma Ovčara, kao i samog mjesta masovne grobnice, te obilazak Memorijalnog groblja. Na tim mjestima stradanja i patnje dostojanstveno smo odali počast svim žrtvama Domovinskog rata i zapalili svijeće.

Nakon odmora u središtu grada, uslijedio je obilazak Trpinjske ceste, mjesta stradanja Blage Zadre, legendarnog zapovjednika obrane grada.

Puni dojmova, sretni što smo se osvjedočili o ljepoti grada opjevanog u pjesmama, s tugom, ali i ponosom na one koji su za našu slobodu dali najvrjednije što su imali-svoje živote, vratili smo se u Našice s mišlju da se nikada ne zaboravi i ne ponovi…

« Travanj 2024 »