preskoči na sadržaj

Osnovna škola kralja Tomislava Našice

 > Naslovnica
Vijesti

FESTIVAL ZNANOSTI - OTKRIĆA

Autor: Marija Ivanković, 27. 4. 2018.

  U petak, 20. travnja u našoj je školi održan 16. Festival znanosti. Cilj je ove manifestacije približiti znanost učenicima te ih potaknuti na istraživanja i stjecanja novih znanja pa je  tako održan niz predavanja, izlaganja, radionica i izložbi kojima su predstavljeni razni projekti na temu Otkrića.

Radionice su održane u obje smjene, sudjelovali su svi učitelji i učenici naše škole, a učenici su imali mogućnost odabira radionice prema osobnim zanimanjima.

Što su učenici mogli čuti, vidjeti i naučiti kroz brojne radionice, pročitajte u nastavku.

Interaktivnom izložbom  Izumi koji su promijenili svijet učiteljica Jasmina Vidaković nastojala je predočiti napredak tehnologije kod predmeta koje svakodnevno koristimo, a koji prvotno nisu izgledali ovako kao danas. Ti nam predmeti olakšavaju život, toga nismo niti svjesni dok ne ostanemo bez njih. Djeca su mogla otkrivati namjenu i starost predmeta, istraživati i učiti o njima.

Učiteljica Snježana Matajia predočila je život važne žene, poljske kemičarke i fizičarke, Marie Curie kroz radionicu - Žene koje su stvarale povijest – Marie Curie. Posterom (plakatom) i igranim filmom  prikazala je najvažnije događaje iz života znanstvenice te njezin doprinos svijetu današnjice.

Učiteljice Katarina Marks, Suzana Mihalek i Kata Jurić kroz svoju su radionicu Phonovision – kompaktni disk ili ukras upoznale učenike s nastankom i upotrebom CD-a te njegovim prototipom koji se zvao phonovision, a učenici su imali priliku  izrađivati ukrasne predmeta od diskova.

Učiteljica Branka Lovošević prikazala je način sastavljanja i  način rada jednostavnog elektromagneta, elekromotora i strujnog kruga tijekom radionice Elektromagnet, elektromotor i strujni krug

Učiteljica Ljiljana Kubaša i fotograf Dragoljub Siljanovski organizirali su predavanje za učenike na kojemu su mogli saznati sve o otkriću i povijesti razvoja polaroidne kamere i fotografije, a radionica je nosila naziv - Otkriće polaroidne kamere i fotografije.

Učenici koji su sudjelovali na radionici Svemir – kako istražujemo svemir (letovi u svemir, ljudi i životinje u istraživanju svemira) pod vodstvom učiteljice Sonje Majer Ćatić saznali su sve o pojmovima svemir, astronaut te putovanje u svemir. Putem pripremljenog materijala saznali su nešto o načinima putovanja u svemir, ali i o životinjama koje su bile u svemiru prije čovjeka. Izrađivali su jednostavne modele raketa te načinili nekoliko zanimljivih pokusa vezanih uz svemir (npr. kako jedu astronauti).

Učiteljica Tanja Kozina Učenicima je na slikovit način prikazala razvoj papira kroz povijest, upoznala ih s osnovnim sirovinama za izradu papira te priborom za pisanje, govorila o tiskarskom stroju, prvim knjigama i tome kako se papirni tisak umnažao nekada i danas. Učenici su isprobali stari pribor za pisanje, pisaći stroj, grafoskop i prozirnicu te e-papir i e-knjige, a sve kroz radionicu Otkriće papira.

 O otkrićima u forenzici, daktiloskopiji i otisku prsta govorili su gospodin Marko Marić i učiteljica Marina Bukvić koji su, kroz predavanje o Ivanu Vučetiću, prikazali učenicima njegovo otkriće daktiloskopije i važnosti prepoznavanja otisaka u otkrivanju zločina. Na radionici su upoznati s uzimanjem otisaka prsta i njihovom usporedbom s tri glavna uzorka te kako se daktiloskopija primjenjuje  u policijskim poslovima – skidanje otisaka prsta s predmeta i njihovo prepoznavanje.

Učiteljice Tatjana Puhanić i Zdravka Peić na zanimljiv su i atraktivan način približile znanost djeci i zainteresirale ih za neka nova područja znanja kroz radionicu Zabavni pokusi iz svijeta znanosti.

Učiteljica  Dragana Golub sa svojim je suradnicama, Zvjezdanom Gvozdanović, Ivanom Guljaš Slivečko i Valentinom Barić, kroz radionicu Zdravlje na kvadrat, upoznala učenike sa znanstvenim otkrićima i izumima koji nam olakšavaju život. Gotovo je nemoguće zamisliti život bez uređaja i tehnologija kakve danas postoje pa su u sklopu radionice prikazane zdrave i nezdrave namirnice; način mjerenja razine šećera u krvi (aparati kojima se mjeri glukoza u krvi); način izračuna indeksa tjelesne mase (BMI); pomagala (igle, štrcaljke, penovi,…) kojima su se nekad služili te oni kojima se danas služe oboljeli od dijabetesa.Sidro

  Učiteljica Ana Marošević i njezine suradnice - Tatjana Seničanin i Sandra Kralj Vukšić ostvarile su ciljeve radionice Što su svijetu dali Slovaci – slovački izumitelji (Slovenski vynalezovcia), a cilj je izložbe bio upoznati učenike sa Slovacima koji su doprinijeli svijetu znanosti te predstaviti otkrića od svjetskog značaja. Na nekoliko panela predstavljen je „otac helikoptera i GPS-a“, padobran koji su na koncu patentirali Amerikanci, prvi radio prijenos riječi te otkrića dinama, moderne optike, parne turbine i umjetne ruke, šahovskog automata i električe gitare, a učenici su kasnije mogli sami izrađivati svoje  padobrane, letjelice i promatrati pokus o izgradnju najvišeg nebodera i okrijepiti se napitcima prema starim slovačkim receptima, bez umjetnih bojila i konzervansa.

 

U radionici Proviri u tkiva učiteljice  Dubravka Zubak i Nataša Kruljac, kroz kratko izlaganje o otkriću mikroskopa, upoznale su učenike o važnosti mikroskopa u otkrivanju stanica i mikroorganizama te povezanost s razvojem nekih bolesti čiji su uzročnici mikroorganizmi, a učenici su, nakon detaljnih uputa, sami pripravljali predmetna stakalca s uzorcima koje su kasnije mikroskopirali.

Učitelji Marko Žigić i Stjepan Ostroški upoznali su sudionike radionice Povijest, utjecaj i primjena kattebella u trenažnom procesu o nastanku i prvim počecima primjene kettlebella, primjeni novih metoda i znanstvenih spoznaja te prikazali trenažnih vježbi kettlebellom u svrhu  razvoja, unaprjeđenje i održavanja sposobnosti i  ljudskoga zdravlja, a učenici su i sami pokušali odraditi neke od vježbi.

Kroz radionicu Kako je računalo promijenilo svijet? provele su nas učiteljice Perka Gabajček, Ana Katruša i njihov suradnik Stanislav Katruša koji su   kroz kratku prezentaciju prikazali kako je nastalo prvo računalo, kako je izgledalo i tko ga je izumio. Prikazali su i razvoj računala do danas te naveli i druge izume koji su povezani s ovim otkrićem (tipkovnica, miš, pisači, Internet,  …). Učenici su u skupinama kroz kratku radionicu izradili plakat sa zadanom temom (Zamisli svijet bez računala, Zamisli svijet bez Interneta …)

 

Učiteljice Marija Ivanković i Blaženka Crnov organizirale su radionicu

Otkrijmo micro svijet – micro:bit. Učenici su tamo mogli čuti da je BBC micro:bit uzbudljiva nova tehnologija koju su razvili BBC, Microsoft i drugi partneri s ciljem masovne uključenosti u osnovnim školama, ne samo u STEM području, nego i u dizajnu, umjetnosti i ostalim predmetima.

Radionica je zamišljena  kao početna edukacijska radionica upoznavanja i korištenja micro:bit uređaja. Zadaci radionice bili su vezani uz razna računalna otkrića.

Defektologinja Iva Ramljak kroz svoju je radionicu, GIRL POWER, predstavila otkrića za koja su zaslužne žene, a bez kojih ne bismo mogli zamisliti svakodnevnicu. Kroz edukativne filmove, kviz, izradu plakata učenicima je  približila borbu znanstvenica kako se ne bi isključivale iz znanosti i kako bi  dobile mjesto koje zaslužuju. Mnoge znanstvenice nisu bile ozbiljno shvaćane od strane svojih muških kolega te su njihova otkrića i ideje često zanemarivane, a ponekad su im djela objavljivana pod muškim pseudonimima jer ženama nije bilo dozvoljeno bavljenje znanošću. Cilj je bio i naglasiti važnost poštivanja i zalaganja za osnovna ljudska prava pa tako i prava žena.          

Radionica Velika geografska otkrića – kada, gdje, zašto, kako? koju su vodile učiteljice Sandra Hvizdak, Ivana Mesić Kiš i Đurđica Pavlović pružila je učenicima odgovore na pitanja - Učiteljice Tanja Majdandžić, Vesna Kovačević-Tomić, Branka Turza i Josipa Zebić radionicu i prezentaciju Neuništivi radio organizirale su u suradnji s djelatnicima Radija Našice (Robert Rigo). Učenicima su pokazali nekoliko zanimljivosti o povijesti radija u Našicama te prezentirali neke povijesne izloške i tehničku opremu potrebnu za izvođenje radijskog programa, a učenici su se i uživo upoznali s načinom nastanka radijske emisije. Emitirano je i javljanje uživo s Festivala znanosti u Našicama.

Tijekom manifestacije učenici su posjetili i radionicu Kako smo otkrivali arheološki lokalitet pod vodstvom Jasne Jurković.

Knjižničarka Ivana Ostrički putem postera Knjiga kao nadahnuće: Izumi iz knjiga,  prikazala je inspirativne priče o pojedinim izumima za koje su znanstvenici pronašli ideju u knjigama, a poster Tajne vrhunskih znanstvenika

prikazuje ljudske osobine i životne vještine potrebne za uspjeh u životu, kakve prepoznajemo u znanstvenom svijetu, potkrijepljene izrekama znanstvenika i zanimljivostima iz njihovog profesionalnog života.           Sidro

Plakat o svećenicima - Poznato o nepoznatom. Poznati znanstvenici i izumitelji koji su ujedno bili svećenici, učiteljice Anite Zavada prikazuje svećenike koji su bili znanstvenici i izumitelji (slika+tekst). Plakat je bio pripremljen u suradnji sa učenicima 7. a i b razreda.

Učiteljica Mirta Rilko izložbom je fotografija i tekstova vezanih za znanstvena otkrića na Torinskom platnu ,Znanstvena otkrića na Torinskom platnu, učenike upoznala s povijesnim i znanstvenim činjenicama o samome platnu, ali i rezultatima istraživanja koja znanost ne može objasniti.

Instalacija Kuća čuda, koju su postavili Ana Kuric, Ivana Ostrički, Iva Ramljak i Josip Kanis prikazuje  predmete bez kojih ne možemo zamisliti svakodnevni život, a omogućila ih je znanost. U predvorjuu škole postavljen je model kuće pomoću kojega su djeca mogla saznati kako su nastali predmeti koje svakodnevno upotrebljavamo. 

Učiteljica Zdenka Kluk u predvorju je škole postavila izložbu zanimljivih fotografija Nepotrebni, smiješni izumi i otkrića, a učiteljica Mihaela Pokrivka izložbu Mirisi kroz povijest gdje je, putem različitih  izložaka (prirodni mirisi: od mirisnih štapića,  posebnih posuda za čuvanje mirisa u prošlosti, mirisni obroci, mirisne  frizure, mirisne  lepeze, mirisne vodice, mirisna ulja) predstavila prirodne parfeme dostupne svima.

 Gospodin Dominik Leonardo kroz predavanje 3D modeli prikazao je kratku povijest 3D tehnologije i njezine prve primjene u znanosti i zabavi i o današnjem korištenju 3D tehnologije; VR, 3D printanje... Glavni se dio predavanja odnosio na primijenjeno korištenje 3D modeliranja.

 Učiteljica Jelena Šimunović Antunović kroz aktivnosti svoje radionice pod nazivom Tajna magije pokazala je kako se, ipak, i iza magije skriva znanost koja se može objasniti, ponekad sasvim jednostvnim pokusima. S ciljem širenja vidika, učenike je pokušala nadahnuti i motivirati znanošću kroz niz zanimljivih pokusa na način da pronalaze jednostavna znanstvena objašnjenja koja će jednom sami otkrivati.Sidro

 Učiteljica Zrinka Pinter sa svojim je suradnicama -  Stelom Jokić, Martinom Jakovljević i Ana-Marijom Cikoš u radionici Otkrijte čaroliju kemijskih pokusa učenicima priredila mnoštvo zanimljivih pokusa kao što su – priprema paste za slona, pretvaranje vode u vino, pivo ili mlijeko, magično jaje, čarobne otopine i slično.

  Učiteljica Anica Janković održala je predavanje Piramide te plakatima i maketom predstavila istraživanja učenika 3.b razreda o piramidama; načinu gradnje, crtežima grobnice kao i legenda o faraonu i sinovima sa poukom da upornost i rad vode do cilja.

Radionica Izumi Slavoljuba Eduarda Penkale pod vodstvom učiteljice Blaženke Vrlje bila je prikaz različitih izložaka, plakata i učeničkih radova na temu izuma Slavoljuba Eduarda Penkale. Osim olovke Penkala je izumio ili usavršio termos - bocu, rotirajuću četkicu za zube, prašak za pranje rublja, sredstvo za uništavanje insekata, ebonit (masa za gramafonske ploče), tekući prašak, preparat za impregnaciju željezničkih pragova, manometar, dinamometar, vagonske kočnice...

Na zanimljivoj radionici Padobrani, učiteljice Matija Ravlić učenici su izrađivali

padobrane od papira, tkanine, komada drveta i ostalih materijala te uz pomoć ljepila sastavljati navedene materijale i tako stvorili oblik padobrana. Uz pomoć učiteljice predstavili su važnost padobrana te način na koji funkcioniraju

Otkrića u medicini radionica je koju su održale učiteljice Maja Simel Bošnjaković i Andrea Gorša.

U uvodnom su dijelu prikazale medicinska pomagala i aparate za mjerenje (tlaka, šećera u krvi i sl.) Učiteljice su predstaviti svaki predmet (izumitelja, vrijeme nastanka, svrhu), a učenici su mogli isprobati aparate i pomagala (učiteljice su mjeriti tlak i šećer u krvi).

 Učiteljica Ana Petrošević kroz zanimljivo predavanje pod nazivom Antibiogram upoznala je učenike s načinom na koji je Fleming došao do svojega značajnoga otkrića.

Tijekom radionice Pokusi koji su promijenili svijet učitelj Danijel Rončević

jednostavnim je demonstracijskim pokusima potaknuo učenike da svijet pogledaju drukčijim očima i uvide da se sve što se događa oko nas događa s razlogom i za to postoji fizikalni zakon.

 Učiteljice Đurđica Mašić i Silva Jančula na svojoj su radionici Vježbanjem do zdravlja  učenicima ukazale na činjenicu da u posljednjih 40 godina dosta djece i odraslih imaju prekomjernu težinu zbog sjedelačkog načina života, modernizacije, pojave nove tehnologije, nezdrave prehrane, slabijeg kretanja i bavljenja tjelesnom aktivnošću. Djeca i odrasli zbog svega toga počeli su sve više obolijevati od dijabetesa, kardiovaskularnog i lokomotornog sustava (kralježnica).

Tijekom radionice Kako svojim riječima utječemo na druge, koju je vodila profesorica Gordana Cvijetović, predstavljena neka znanstvena istraživanja iz pozitivne psihologije i njihova otkrića o tome kako riječima pozitivno, a često i negativno utječemo jedni na druge, na naše osjećaje i ponašanje. Učenici su kroz skupinski rad osmišljavali situacije gdje se  može vidjeti važnost svake riječi  i rečenice upućene drugoj osobi.

Učiteljica Martina Martinov Pelin osmislila je radionicu Otkrića koja su unaprijedila kvalitetu života osoba s invaliditetom. U prvom dijelu radionice učenici su pokušavali osjetiti i doživjeti kako je to biti osoba s invaliditetom (simulirana su oštećenja vida, sluha, govora i motorička oštećenja). U drugom dijelu predstavljena su neka otkrića koja su unaprijedila kvalitetu života osoba s invaliditetom (naočale, umjetna pužnica, komunikatori, invalidska kolica...). U trećem dijelu učenici su postavljati pitanja o svemu što ih zanima i iznosili vlastita mišljenja i iskustva.

Na radionici pod nazivomO broju nula učiteljice Blaženka Dudjak i Martina Strapač sa svojim su suradnikom prof.dr.sc Tomislavom Maroševićem, Odjel za matematiku, Osijek, učenike podučili o nuli broju ili znamenki nula koja ima posebna svojstva u odnosu na druge brojeve. Naveli su i neke zanimljivosti vezane uz nulu u matematici i šire, u svakodnevnom životu.

Programu Festivala znanosti i ove su se godine pridružile Srednja škola Isidora Kršnjavoga te Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica, Našice.


Izvor: Novinarska skupina - Josipa Zebić


Tražilica
E twinning oznaka za 2022./2023.

Naša škola

Pogledajte film o našoj školi profesorice Vesne Kovačević-Tomić.

Informacije za roditelje
Vrijeme je za školski obrok 3
Priručnik za pomoćnike

Priloženi dokumenti:
ucimo zajedno FINAL.PDF

e-Dnevnik
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr
preskoči na navigaciju