Noć knjige 2018.

Autor: Marija Ivanković, 24. 4. 2018.

Sinoć je Noć knjige 2018. obilježena u čak 287 gradova i mjesta naše zemlje. Svečano je otvorenje održano točno u podne u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

U svom je sedmom izdanju na temu Budućnost knjige ova manifestacija obilježena i u našoj školi pod nazivom 5. Noć u knjižnici. Iako istraživanja pokazuju kako čitamo ispod europskoga prosjeka i da je tek 50 % Hrvata u posljednjih godinu dana pročitalo samo jednu knjigu, naši su učenici dokazali kako su oni ti koji će podići ovaj prosjek i to krenuvši od onih najmanjih. Tome u prilog govore i jučerašnje aktivnosti kojima su učenici 2. b razreda i njihova učiteljica Tanja Kozina obilježili Noć čitanja. Učenici su pogledali kratki animirani film Fantastične knjige g. Morrisa Lessmorea nakon kojega su pisali sastavke na temu Što ako knjige nestanu? Učenici su uživali u razgovoru kako bi svijet izgledao da u budućnosti nestanu knjige i kako bi to utjecalo na svakodnevni život. Na kraju su se zabavili fotografirajući se uz raketu koja za putnike ima razne knjige.

Za učenike viših razreda program je započeo po završetku nastave. Prvi se dio programa odnosio na predstavljanje knjige – natjecanje u čitanju pa su učenici podijeljeni u dvije učionice i dvije skupine. Učenici su predstavljali knjige po osobnom izboru te interpretativno pročitali najdojmljiviji dio pri čemu su učiteljice hrvatskoga jezika (Branka Turza, Vesna Kovačević-Tomić, Tanja Majdandžić i Josipa Zebić) ocjenjivale inovativnost i kreativnost uvodnoga dijela, jasnoću i razgovijetnost, izražajnost u nastupu, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam.

U kategoriji mlađih učenika nagrađena je učenica Jelena Mataija, 5. b. Među natjecateljima 7. i 8. razreda nagrade su osvojili Benjamin Lamot, 7. d (treće mjesto), Tamara Stanković, 8. b (drugo mjesto) i Tatjana Djedović, 8. c (1. mjesto). Uživali smo u svim nastupima i teško je bilo odabrati najbolje jer su nijanse bile presudne.

Kako je natjecatelja u kategoriji starijih učenika bilo nešto više, učenici 5. i 6. razreda čekanje su prikratili igrajući zabavnu igru Knjigolov za koju je zadatke pripremila naša knjižničarka Ivana Ostrički. Igra je natjecateljskoga karaktera, a zadatci zanimljivi pa su tako učenici u svoje vrećice trebali skupiti samo određene predmete, primjerice - knjigu s plavim koricama, knjigu iz povijesti, knjigu za učitelje, predmet žute boje, DVD s animiranim filmom o dinosaurima, knjigu na slovačkom jeziku, časopis koji u nazivu ima samo jednu riječ i slično.

Najspretnije u ovoj igri bile su Lea Hegediš, 6. c i Dora Šenk, 6. d.

Nakon ovih aktivnosti učenici su se okrijepili uz zakusku koju su pripremile naše kuharice, a zatim je uslijedilo proglašenje rezultata natjecanja i podjela nagrada.

Drugi se dio programa bazirao na lektiri i činjenici da lektira može biti zabavna.  Cilj je ovoga dijela bio predstaviti lektiru na drugačiji, kreativniji način, ukazati na važnost i ljepotu čitanja te razvoja kritičkoga mišljenja na temelju pročitanih književnih predložaka.

Učenici su prikazali na koji su način obradili i shvatili djelo te što su naučili, a da im može koristiti u životu. S klasikom Mali princ upoznali su nas učenici osmaši - Anja Erdeši, 8. c (Mali princlektira iz vrećice) te Petra Dundović, 8. c i Patrik Pavić, 8. c (Mali princintervju) koji su nas svojim pristupom u analizi ovoga djela podsjetili na  najvažnije stvari koje često smetnemo s uma jer su oku nevidljive.

Učenice Lucija Vidak i Tajana Štimac iz 5. c razreda te učenice Lucija Katavić, Doroteja Mikuličić i Elena Liška iz 5. d razreda nasmijale su sve prisutne scenskim improvizacijama dviju priča iz lektirnoga djela Šaljive narodne priče i lutkama koje su same izradile.

Uslijedila je zanimljiva dramatizacija povjestice Kameni svatovi te njezina scenska izvedba u kojoj su sudjelovali učenici 6. d razreda – Hana Knežević, Dora Šenk, Roko Šikić, David Hvizdak, Ema Jović, Borna Fruk i Lana Poljak.

Nakon njih učenici 8. b razreda (Martina Krnjak, Marija Nekić, Andrea Rajs, Klara Lukačević, Božica Bjelokapić, Hrvoje Dudjak, Valerija Budoš, Marko Bestvina, Davor Pavić i Antonio Božić) organizirali su sudnicu. Glavni optuženi bio je Marko Labudan, a časna ga je sutkinja optužila po 9 točaka izvrsno napisane optužnice, utemeljene na književnom djelu Breza.

Lijepe trenutke našega druženja priveli smo kraju uz zanimljiv film naših petaša, učenika 5. b razreda – Benjamina Baričevića, Davida Mirkovića i Patrika Vincana, koji su, inspirirani književnim djelom Sretni dani, snimili kratki film Naši sretni dani.

Na nastavi hrvatskoga jezika uslijedit će nastavak nekih aktivnosti (popunjavanje straničnika podatcima o sudionicima te njihovih osobnih dojmova o određenoj, njima najdražoj knjizi koji će biti uloženi u tu određenu knjigu) kao i evaluacija i razgovor o dojmovima na ugodnu večer provedenu u knjižnici.

Izvor: Novinarska skupina - Josipa Zebić

« Travanj 2024 »