HNK Osijek predstava - Vitez slavonske ravni

Autor: Marija Ivanković, 31. 1. 2018.

Sedmaši i osmaši naše škole uputili su se u Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku na predstavu Vitez slavonske ravni.

Pratile su ih njihove učiteljice Vesna Kovačević – Tomić, Tanja Majdandžić, Branka Turza, Sandra Hvizdak, Josipa Zebić, Mirta Rilko, Marija Ivanković i Mira Pavlić.

Vitez slavonske ravni, roman  Marije Jurić Zagorke zanimljiv je kao jedini njezin roman koji nije vezan uz Zagreb, već je radnja smještena u Slavoniju i Baranju i sam grad Osijek. Dramatizirala ga je Ana Prolić, a redateljski posao potpisuje Dražen Ferenčina koji je istakao kako nije bilo nimalo lako opsežan Zagorkin roman pretočiti u predstavu.

Radnja je romana smještena u 18. stoljeće, a fabulu plete nekoliko usporednih priča (ljubavnih i pustolovnih). Univerzalnost ovoga djela prepoznaje se na nekoliko razina.

Radnja priče, utemeljene na povijesnim činjenicama, smještena je u vremenski okvir vladavine Marije Terezije i njezinih nastojanja da ujedini tri osječke općine u jednu. Vrijeme je obilježeno čestim nemirima zbog samovolje razbojničkih bandi koje haraju ovim prostorima. Protiv njih ustaje nekolicina junaka čiji se vođa skriva pod velom misterioznosti pa ga narod doživljava kao nadnaravno biće.

Predstava je potrajala 180 minuta (uključujući i polusatni odmor glumaca). Bogata scenografija, poznati hrvatski glumci, puno glazbe, plesa, pirotehničkih efekata i glamuroznih kostima čine ovo scensko djelo iznimno zahtjevnim, ali i zanimljivim tako da smo predstavu odgledali u „jednom dahu“ i ta tri sata jednostavno su proletjela.

Nakon predstave učenici su se okrijepili u McDonaldsu i prepuni dojmova krenuli svojim kućama.

Veselo je bilo i u autobusu tijekom povratka kućama jer su se vodili zanimljivi razgovori o osebujnim likovima iz predstave, o najnapetijem dijelu (kada se crni vitez, popraćen zvučnim i vizualnim efektima, stvori na pozornici) i bogatim kostimima, a dio je učenika zdušno pjevao - svi u dobrom raspoloženju zbog ugodno provedenoga vremena.

Izvor: Novinarska skupina

« Ožujak 2024 »