Županijski stručni skup učitelja povijesti osnovnih škola

Autor: Sandra Hvizdak, 3. 12. 2017.

U subotu 25.11.2017. u OŠ kralja Tomislava održan je Županijski stručni skup učitelja povijesti osnovnih  škola Osječko – baranjske županije II. Skup je održan u sklopu planiranog godišnjeg usavršavanja učitelja povijesti, kao i sustavnog cjeloživotnog obrazovanja.

Na skupu je izvršena i primopredaja voditeljstva ŽSV-a iz povijesti.

Skup je na samom početku pozdravila ravnateljica škole domaćina profesorica Vlatka Zahirović, te u uvodnom dijelu zahvalila učiteljima na odazivu i riječ prepustila višem savjetniku za povijest prof. Franji Čičku.  Savjetnik je u svom izlaganju naglasio važnost stručnog usavršavanja profesora i aktualizacije povijesti. Također je službeno izvršena primopredaja voditeljstva prof. Sandri Hvizdak .

U radnom dijelu skupa prvo predavanje održala je profesorica Ivana Ostrički s temom Generacijski jaz:koliko smo različiti/Ta današnja mladež te osvijestila razlike odrastanja generacija poslije II. svjetskog rata, pa sve do nama najbližih generacija. Obradila je tipove na koje se iste dijele, te naglasila osobitosti svake.

Nastavak je obilježilo predstavljanje udruge KVIN-udruge branitelja INA-naftaplina. Njezin predsjednik Ivica Kovačević  iz Našica je kroz prezentaciju upoznao nazočne  s radom udruge, projektima u kojima su već sudjelovali-poput projekta „Da se ne zaboravi“-terenske nastave za učenike 7.-ih razreda, a  koja je ostvarena u suradnji s Hrvatskim časničkim zborom, te budućim planiranim projektima.

Nakon kraće pauze uslijedilo je izvješće s 10. Državnog stručnog skupa učitelja i nastavnika povijesti na temu Domovinskog rata-Prekretnice Domovinskog rata,o kojem je izvijestio prof. Mario Racić iz OŠ Josipa Antuna Ćolnića iz Đakova.

Prof. Katarina Hlobik iz OŠ Ivana Brnjika Slovaka, Jelisavac prezentirala je Pilot projekt Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar i Gradskog muzeja Karlovac, u sklopu kojega je za 8. razrede organizirana i realizirana terenska nastava u Karlovac, s temom Domovinskoga rata.

Prof. Sandra Hvizdak prezentirala je projekt Festival znanosti  s temom Vrijeme u koji se naša škola vrlo uspješno  uključila ove godine, a koji je realiziran kao Dan otvorenih vrata u travnju mjesecu kroz čitav niz radionica.

Po završetku skupa viši savjetnik prof. Franjo Čičak obavijestio je profesore o datumima školskih, županijskih i državnog natjecanja iz povijesti, te sve sudionike pozvao na 11. Državni skup učitelja i nastavnika povijesti na temu Domovinskoga rata koji će se održati u Zadru u mjesecu travnju.

« Travanj 2024 »