Predstavljanje knjige Stepenice do neba

Autor: Marija Ivanković, 19. 10. 2017.

Listopad je mjesec u kojemu započinje obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige. Tim je povodom upriličeno predstavljanje knjige Stepenice do neba autorice Ivane Adlešić Pervan. Učenici sedmih i osmih razreda naše škole imali su priliku čuti ponešto o samoj autorici i djelu, ali i provesti trenutke u razgovoru sa simpatičnom i pristupačnom spisateljicom knjige.

Na početku je predstavljanja sve prisutne pozdravila Silvija Šokić, ravnateljica Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice koja je naglasila kako je motto ovoga Mjeseca promicanje čitanja kao nematerijalne vrijednosti.

Zatim se učenicima obratila i autorica ističući iste ciljeve (poticanje čitanja kao vrijednosti koja nas obogaćuje u svakom pogledu) koje je i sama postavila sebi još davno, u vrijeme kada je građu za dio ove priče stvarao život jer, kako je kasnije napomenula, puno se detalja ove knjige podudara sa stvarnošću.

Knjiga Stepenice do neba Ivanin je prvijenac  u kojemu pratimo odrastanje tinejdžera Ivana Andrića, učenika drugoga razreda Prve zagrebačke gimnazije kojega na pisanje dnevničkih zapisa prisiljava profesor kod kojega nikako ne uspijeva dobiti ocjenu višu od trojke.

Djelo tvore priče raznih tema u kojima se može identificirati svatko od nas; sukob generacija (roditelji – djeca – bake), bratsko – sestrinski odnosi, prve ljubavi, prve spoznaje o seksualnosti, površna prijateljstva i svi problemi koje takve prilike nose sa sobom.

Na kraju izlaganja, a na učenički upit o procjeni  čitateljske skupine koja je već pročitala ovo djelo, autorica odgovara da knjigu posuđuju, većinom, čitatelji zrelije dobi, ali i učenici osnovnih i srednjih škola kao i to da je u pripremi i novi nastavak u kojemu su Ivan i njegova sestra Ana studentske dobi. Našim je učenicima otkrila i neke detalje novoga nastavka.

Autorica je, kako to i priliči predstavljanju knjige, čitala određene dijelove i nama ostavila želju da okrenemo stranicu i nastavimo dalje, pogledamo taj svijet drugim očima i slijedimo puteve likova, suosjećamo s njima, napeto iščekujemo razrješenja neugodnih situacija i shvatimo da u svemu, ipak, pronalazimo i sebe.  Promijenili smo  gledište, naučili i spoznali nešto novo, a sve to samo zato što smo čitali.

Izvor: Josipa Zebić

« Travanj 2024 »