Održan projekt orijentacijskog trčanja

Autor: Ana Kuric, 13. 10. 2017.

U četvrtak, 12 listopada 2017. održali smo planirani projektni dan u organizaciji sa Orijentacijskim klubom Sova iz Šećerane u našičkom parku.

Orijentacijski klub Sova u suradnji sa zakladom „Tajfutas-Pecs“ iz Mađarske, nositelji su projekta CBC-ORIENT sufinanciran sredstvima EU. Projekt je odobren u Interreg programu prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska 2014-2020. Cilj projekta je razvoj i prezentacija orijentacijskog sporta mladima.

Članovi kluba objasnili su učenicima osnove ovog sporta te im pripremili kartu sa četiri orijentacijske točke za praktični dio prezentacije. Učenici su vrlo brzo shvatili kako funkcionira orijentacijsko trčanje te su uživali u višekratnom obilasku mape.

O orijentacijskom trčanju (izvor: https://www.trcanje.hr/orijentacijsko-trcanje/448/

Orijentacijsko trčanje je smišljeno kretanje po nepoznatom terenu s osnovnim ciljem da se uz pomoć karte i kompasa osoba orijentira i pronađe unaprijed određene kontrolne točke ucrtane na karti u što kraćem vremenu. Put između kontrolnih točaka natjecatelj bira sam. Natjecateljska zemljišta su šume, često nepristupačne za običnog čovjeka, s vrlo različitim oblicima vegetacije i konfiguracije zemljišta. Kontrolne točke označene su kružnicom na posebnom zemljovidu za orijentacijsko trčanje, a na zemljištu trostranom crveno bijelom zastavicom.

Neke prednosti orijentacijskog trčanja:

• aktivan boravak u čistoj i nezagađenoj prirodi, udaljenoj od urbanih sredina
  • utjecaj povoljnih vremenskih parametara (zrak, sunce, voda, viša nadmorska visina)
  • višestruka psihofizička angažiranost učesnika, odnosno cjelokupnog organizma svakog pojedinca u optimalnim klimatskim uvjetima
  • pristupačnost bavljenja ovim sportom za sve uzraste oba spola, bez obzira na njihova početna znanja i psihofizičku kondiciju.

« Travanj 2024 »