Projektni eko dan u 1. i 3. razredu PŠ Markovac

Autor: Iva Peršić, 23. 3. 2017.

Tijekom veljače i ožujka učenici 1. i 3. r. PŠ Markovac, u suradnji sa Vesnom Baksa, dipl. ing. strojarstva, ovlašteni inženjer strojarstva, energetski certifikator, zaposlena u tvrtci EKONEX d.o.o. za gospodarenje otpadom, naučili su što je energija, vrste energije, gdje se nalazi te kako je koristimo.

Vesna Baksa održala je sa učenicima dvije radionice. Na prvoj radionici naučili su što je energija te koji su obnovljivi i neobnovljivi izvori energije. Razgovarali su o tome kako štedjeti energiju i napravili pokus - Energija iz bioplina (smrdljiva energija); voće, povrće, lišće, mješavina (voda + kvasac). Također su im podijeljeni upitnici o načinu trošenja energije kod kuće.

Na drugoj radionici ponovili su o pojmu i oblicima energije, analizirali upitnik koji su dobili ranije, izvijestili o pokusu - Energija iz bioplina (nastao je (smrdljivi) plin metan) te su proširili svoje znanje o obnovljivim izvorima energije (prednosti i nedostaci). Učenici su u grupama izradili vjetrenjače i vodenice, pomoću tetrapaka vidjeli energiju vode te napravili energetski plan.

Nakon radionica gđa Vesna nam je ostavila razne igrice (domino, memori i labirint za igru) s tematikom energije.

Nakon uspješno odrađenih radionica, gđa Vesna nas je odvela i u obilazak farme muznih krava i bioplinskog postrojenja Osilovac d.o.o. u Feričancima. Darko Silađi nas je proveo farmom gdje smo vidjeli pogon za mužnju krava i staje u kojima se nalaze te naučili da su muzne krave crno – bijele boje. Zatim nas je Dražen Perlić proveo bioplinskim postrojenjem gdje nam je objasnio kako fermentacijom iz stajskog gnojiva (stajnjaka) i kukuruzne silaže nastaje bioplin iz kojeg se dobiva električna i toplinska energija. Tako dobivenu električnu energiju Osilovac isporučuje u mrežu HEP-a, a toplinsku energiju koriste za grijanje te sušaru žitarica i sijena.

Bez energije nema života. Ljudi se pune energijom putem hrane koja nam treba za život i pokretanje tijela. Energiju koristimo za sve što radimo i ona je u prirodi svuda oko nas – u vjetru, svjetlosti sunca, vodi, zemlji. Primarne izvore energije dijelimo na obnovljive (energija vjetra i vode, sunčeva i geotermalna energija, biomasa) i neobnovljive (fosilna goriva – nafta, plin, ugljen, uran) i oni se koriste za proizvodnju sekundarnih izvora energije (npr. električna energija).

Ovim putem zahvaljujemo Vesni Baksa, mami našeg učenika Roka, na pomoći pri ostvarenju projektnog eko dana.

Izvor: Učiteljice: S. Mihalek i S. Majer Ćatić

« Travanj 2024 »