Svjetski dan čitanja naglas

Autor: Brankica Živković, 17. 2. 2017.

16. veljače u svijetu se obilježava kao Dan čitanja naglas. Ove se godine i naša škola uključila u obilježavanje.

Učenici 5.a i 5.b razreda na satu hrvatskoga jezika čitali su naglas različite tekstove - odabrane tekstove iz Ljubičaste čitanke te mnoge neknjiževne tekstove.

Neknjiževni su tekstovi bili posebno zanimljivi učenicima jer su raznoliki i zanimljivi. U parovima su odabirali iz mnoštva ponuđenih časopisa, enciklopedija, monografija i priručnika. Nakon prelistavanja naglas su čitali odabrane dijelove tekstova koji su im bili najzanimljiviji.

Učenici 7.a i 7.b razreda na najljepši su način obilježili ovaj datum - čitanjem samostalnih radova koje su napisali u sklopu mjesečnoga projekta iz hrvatskoga jezika "Biografija - Ljudi koji su doprinijeli boljem svijetu".

Prema riječima učenika, zadovoljni su ovakvim načinom rada jer su stekli mnoga zanimljiva saznanja te jedni drugima potaknuli interes za istraživanjem tema iz različitih područja.

Posebno su zadovoljni učenici 7. razreda koji su imali prilike čuti mnoge zanimljive biografije ljudi koji su učinili mnogo toga pozitivnoga i korisnoga kako bi naš svijet bio bolji, napredniji, zdraviji ili humaniji.

Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Čitajmo djeci naglas gdje god i kad god stignemo čime podržavamo i nacionalnu kampanju "Čitaj mi!".
Svjetski dan čitanja naglas bi trebao pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.
(citat preuzet s http://hcd.hr/2017/02/08/svjetski-dan-citanja-naglas-16-veljace-2017)

« Ožujak 2024 »