Završen prvi krug Turnira mladih prirodoslovaca na FER-u koji će Hrvatsku predstavljati u Kini

Autor: Iva Peršić, 17. 1. 2017.

Dvadeset učenika srednjih i osnovnih škola u subotu je sučelilo svoje projektne zadatke i ideje na Turniru mladih prirodoslovaca koji organizira Istraživački centar mladih (ICM).

Ovakva vrsta turnira se  održava na FER-u  treću godinu, a inače se turnirima bave od 2006. godine. Ove godine je bilo prijavljeno 152 istraživačka rada iz cijele Hrvatske, a u uži izbor je ušlo 72 rada. Od ta 72 rada izabrano je 20 najboljih koji su predstavljeni na ovom državnom turniru. Jedan od tih 20 istraživačkih radova odradila je učenica naše škole, Helena Vulić (7b.r.).Turnir mladih prirodoslovaca održan je 14.01. 2017. na FER-u u Zagrebu. Tamo je Helena otišla u pratnji oca Berislava Vulića i mentorice Nataše Kruljac.  Naziv Heleninog istraživačkog rada bio je  „Mlijeko“. U tom radu je morala razviti jednostavne metode za određivanje nekih od bitnih svojstava mlijeka. Jako je važno naglasiti da je turnir predviđen za osnovnoškolce i srednjoškolce u dobi od 12 do 16 godina. Naša Helena je bila među najmlađim natjecateljima. Struktura turnira razlikuje se od većine drugih školskih natjecanja te više nalikuje start-up natjecanjima gdje timovi publici i žiriju prezentiraju svoje konkretne projekte i rješenja te odgovaraju na pitanja. Natjecateljima, koji dolaze iz 19 hrvatskih škola, unaprijed su poslani projektni i istraživački zadaci. Najčešće je riječ o znanstvenim eksperimentima na temelju kojih sudionici, uz pomoć svojih učitelja, roditelja i mentora napišu rad te ga pošalju na ocjenjivanje i recenziranje. Ove godine je bilo 16 recenzenata iz različitih područja znanosti i obavili su 213 recenzija. Druga posebnost natjecanja leži u činjenici da tzv. reporteri (natjecatelji koji prezentiraju svoja rješenja) osim na pitanja žirija također odgovaraju i na pitanja oponenata (drugih natjecatelja). Metoda, inovativnost, količina parametara, korištenje aparature, prezentacija, obrana ideje i odgovori na pitanja samo su neki od kriterija prema kojima žiri vrednuje natjecateljske projekte.

Jedanaestero učenika prošlo je u drugi krug. Početkom ožujka znat će se i konačan popis učenika koji će sudjelovati na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca u Nanjingu, NR Kina. Prošle godine je ekipa hrvatskih srednjoškolaca osvojila srebro na Međunarodnom prirodoslovnom turniru u dalekom Iranu. 2015. God. Druga grupa mladih genijalaca osvojila je zlato na istom natjecanju u Srbiji.

Imajući na umu sami format natjecanja, koji se ne temelji samo na teoriji nego i na praksi, bez pretjerivanja možemo ustvrditi da je riječ o budućim stručnjacima o čijem ćemo radu i budućim uspjesima tek čitati. Čestitamo Heleni i želimo puno uspjeha u daljnjem radu. Također joj zahvaljujemo što je predstavljala našu školu na ovom važnom natjecanju!

Izvor: Učiteljica kemije: Nataša Kruljac

« Ožujak 2024 »