Poluzavršno natjecanje u šahu za osnovne škole regija - ISTOK

Autor: Marija Ivanković, 1. 2. 2016.

Poluzavršno natjecanje u šahu za dječake i djevojčice osnovnih škola za regiju ISTOK održano je u srijedu, 27. siječnja 2016. godine u Našicama u Hotelu „ Park“  u Osječko-baranjskoj županiji.

Organizator natjecanja bio je Hrvatski školski športski savez.  Provoditelj natjecanja bio je Školski športski savez Osječko-baranjske županije. Voditelj natjecanja bila je tajnica  Mirna Rajle Brođanac, dok je domaćin bila OŠ kralja Tomislava, Našice, ravnateljica Vlatka Zahirović i učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture Đurđica Mašić.  Natjecanje su odlično vodili i sudili međunarodni šahovski sudac Zdravko Birovljević i državni šahovski sudac Adam Tomaić.

Nakon svečane himne ravnateljica Osnovne škole kralja Tomislava Vlatka Zahirović i gradonačelnik Krešimir Žagar  obratili su se natjecateljima prigodnim govorom, zaželjeli im uspjeh na natjecanju.

Na natjecanju u konkurenciji djevojčica nastupile su škole iz četiriju županija:

OŠ kralja Tomislava, Našice – ŠSD „ Tomislav“ - Osječko – baranjska županija

OŠ Dobriša Cesarić, Požega - ŠSD „ Sokol“ – Požeško - slavonska županija

OŠ Ivan Mažuranić, Sibinj – ŠSD „ Sibinjski sokol“ – Brodsko - slavonska županija

OŠ Nikole Andrića, Vukovar – ŠSD“ Olimp“ – Vukovarsko –srijemska  županija

Na natjecanju u konkurenciji dječaka nastupile su škole  iz četiriju županija:

OŠ Dobriša Cesarić, Požega - ŠSD „ Sokol“ –  Požeško - slavonska županija

OŠ Augusta Šenoe – Gundinci – ŠSD „Sloga“ – Brodsko - slavonska županija

OŠ Mate Lovraka, Županja – ŠSD „Lovrakovci“ –Vukovarsko –srijemska  županija

OŠ August Harambašić, Donji Miholjac – ŠSD „ August Harambašić“ – Osječko – baranjska županija

Nakon  završetka natjecanja međunarodni sudac Zdravko Birovljević pročitao rezultate natjecanja, a  ravnateljica Vlatka Zahirović uručila je priznanja i pehare najuspješnijim društvima i poželjela im puno uspjeha na Završnici  natjecanja koja će biti održana krajem travnja 2016. godine.

Rezultati poluzavršnog natjecanja regija ISTOK u konkurenciji djevojčica:

1.mjesto OŠ Dobriša Cesarić,Požega-ŠSD „Sokol“ –voditelj Goran Njavro  - 10 bodova

2.mjesto OŠ kralja Tomislava, Našice – ŠSD „ Tomislav“ - voditelj: Đurđica Mašić  - 10 bodova

Ekipu su činile: Paula Njegovanović Ocelić, Petra Vidović, Ana Flegar,Valentina Crnković i Gabrijela Grgurić

3.mjesto OŠ Nikole Andrića, Vukovar – ŠSD“ Olimp“ – voditelj: Zvonimir Markota – 3,5 boda

4.mjesto OŠ Ivan Mažuranić, Sibinj – ŠSD „ Sibinjski sokol“ – voditelj: Danijel Aladrović  -  0,5 boda

Rezultati poluzavršnog natjecanja regija ISTOK u konkurenciji dječaka:

1. mjesto OŠ Dobriša Cesarić, Požega - ŠSD „ Sokol“ – voditelj: Dragan Pavlović  -   8 bodova

2.mjesto OŠ August Harambašić, Donji Miholjac – ŠSD „ August Harambašić“ – voditelj Mladen Loina – 7,5 bodova

3.mjesto OŠ Mate Lovraka, Županja – ŠSD „Lovrakovci“ – voditelj: Marijan Janjić – 4,5 boda

4.mjesto OŠ Augusta Šenoe – Gundinci – ŠSD „Sloga“ – voditelj: Ivan Petričević – 4 boda

Najuspješniji natjecatelji Poluzavršnog natjecanja u šahu predstavljat će regiju ISTOK na Državnom prvenstvu ŠSD-a za osnovne škole, a to je ekipa dječaka ŠŠD „Sloga“ OŠ Dobriša Cesarić iz Požege. Ekipu su činili: Borna Soukup, Ivan Idlbek, Stjepko Čuljak, Tibor Kakuk, Josip Šipek( voditelj Dragan  Pavlović ).
Ekipa djevojčica  iz ŠŠD-a  „ Sokol“  iz OŠ Dobriše Cesarića  Požega također će predstavljati regiju ISTOK na Državnom prvenstvu. Ekipu su činili: Lara Peić, Nina Klarić, Ana Skukan, Nora Pisker,  i Franka Šunjo (voditelj Goran Njavro).

Učenica 8.d razreda Dora Hanižjar  pratila je natjecanje kao novinar Hrvatskog školskog sportskog saveza i napravila intervju s najboljim šahistom Tiborom Kakukom  i šahisticom Anom Skukan iz OŠ Dobriše Cesarića Požega.

Ana Skukan iz OŠ Dobriše Cesarića, Požega pokazala je najbolje rezultate u kategoriji za djevojčice.

Novinar: Kako se osjećaš nakon uspješnog natjecanja?
Ana: Osjećam se odlično, presretna sam što idemo na državno natjecanje iz šaha jer znam da su nijanse odlučivale o našoj pobjedi.

Novinar: Jesi li pomišljala da bi mogla dogurati ovako daleko?

Ana: Pa, jesam. Zamišljala sam kako bi bilo da smo prvi i da idemo dalje jer znam da smo jaki kao ekipa.

Novinar: Kako se pripremaš za natjecanja?
Ana: Treniram svaki dan s trenerom po sat vremena, ali i na internetu vježbam.

Novinar: Kakve si uspjehe do sada imala?

Ana: Nisam imala samostalne rezultate, ali u šahovskom klubu ekipno smo prvaci Slavonije bili dva puta i ove godine smo drugi u kadetskoj kategoriji.

Tibor Kakuk iz OŠ Dobriše Cesarića, Požega je kao kapetan ekipe pokazao najbolje rezultate u kategoriji za dječake.

Novinar: Koliko si puta danas pobijedio?

Tibor: Pobijedio sam 2 puta što dokazuje da nisam samo ja doveo svoj tim do pobjede, nego smo zajedno došli do pehara.

Novinar: Koliko dugo treniraš šah?

Tibor: Treniram 7 godina.

Novinar: Misliš li da je ovo bilo teško natjecanje što se tiče protivnika?

Tibor: Da, bilo je teško, ali mislim da zasluženo idemo na državno natjecanje.

Novinar: Kakve si uspjehe imao dosad?
Tibor: Bio sam prvak Hrvatske, na svjetskom natjecanju 104. , a na europskom natjecanju 90.
Novinar: Čestitam ti na uspjesima i želim vam puno uspjeha na državnom natjecanju.

Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u pripremama za natjecanje i omogućili da natjecanje prođe u najboljem redu: ravnateljici Vlatki Zahirović, gradonačelniku Krešimiru Žagaru i Gradu Našicama koji su bili jednim dijelom sponzori ovog natjecanja, glavnom međunarodnom sucu Zdravku Birovljeviću, državnom sucu Adamu Tomaiću, tajnici Mirni Rajle Brođanac, učitelju likovne kulture Josipu Kanisu koji je napravio plakat, djelatnicima hotela „Park“ Našice, fizioterapeutu Mislavu Mašiću i učiteljici Đurđici Mašić.

Dora Hanižjar, 8. d

Izvor: Đurđica Mašić