preskoči na sadržaj

Osnovna škola kralja Tomislava Našice

 > Naslovnica
Vijesti

Svi smo različiti, ali isti

Autor: Brankica Živković, 8. 1. 2016.

Povodom 16. studenoga, Međunarodnoga dana tolerancije, intervjuirali smo Doru Hanižjar, učenicu 8.d razreda koji niz godina s razrednicom Đurđicom Mašić obilježava taj značajan datum.

Međunarodni dan tolerancije jest 16. studenoga, od kada je 1996. godine Opća skupština Ujedinjenih naroda pozvala sve članice da odrede obilježavanje toga datuma. U Hrvatskoj se taj dan obilježava u počast dječaku Luki Ritzu koji je preminuo od posljedica fizičkoga nasilja i od tada postao simbol tolerancije. UNESCO je dao definiciju za toleranciju – „Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.
Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama“ (preuzeto s http://www.skole.hr/veliki-odmor/kalendar?news_id=7777).

Što za tebe znači riječ tolerancija?                  

Meni to znači neizdvajanje iz društva i poštivanje drugih osoba.

Otkud ideja za obilježavanje baš ovoga datuma?

Ideju je predložila Ivona Farkaš koja je prije četiri godine bila u  8.e razredu. Njezina razrednica Đurđica Mašić, naša sadašnja razrednica, i učenici  tadašnjeg 8.d razreda prihvatili su Ivoninu ideju.

Koje su sve aktivnosti koje ste kao razred provodili protekle četiri godine?

 Naš najprepoznatljiviji projekt je likovni i literarni natječaj za učenike srednjih i osnovnih škola i vrtića s područja grada Našica na temu „Dan tolerancije – spriječimo nasilje“ uz pokroviteljstvo  Grada Našica i gradonačelnika Krešimira Žagara. Pokrenuli smo projekt „ Sportom do zdravlja“, a nastavljamo s projektom „ Sportom protiv nasilja“ koji svake godine predstavljamo svim posjetiteljima festivala "Dani slavonske šume" u sklopu kojeg se održava "Dan našičkog sporta". Kako bi osvijestili naše učenike o važnosti tolerancije, pokrenuli smo i dva nova projekta„ Knjigom protiv nasilja“ i „Kulturom protiv nasilja“.

Često slušamo i o vašim humanitarnim aktivnostima. Čime se najviše ponosite?

Povodom Dana jabuka i uskrsnih blagdana posjećujemo i darivamo djecu s posebnim potrebama u OŠ Josipa Jurja Strossmayera u Đurđenovcu. Redovito poklanjamo knjige našoj školskoj knjižnici povodom Mjeseca knjige i školskih knjižnica. Osim toga, svake godine imamo tradiciju prikupljanja hrane za Zoološki park „Bizik“, već četiri godine  prikupljamo novac za UNICEF – „Škole za Afriku“. Također na Dan zahvalnosti za plodove zemlje prodajemo pekarske proizvode, idemo u dječje vrtiće, posjećujemo štićenike domova za starije osobe, crtali smo likovne radove za Udrugu „Jak kao Jakov“, prikupljali smo plastične čepove za Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma iz Čakovca, prilikom božićnih blagdana darujemo hranu, odjeću i higijenske potrepštine Caritasu našičke Župe sv. Antuna Padovanskog,  i još mnogo toga.“

Postoji li neki događaj vezan uz vaše humanitarno djelovanje koji ti je posebno ostao u lijepom sjećanju?

Bilo je to 2012. godine kada smo pod satom vjeronauka pozvali u goste Darka Jurića, oca osmogodišnjeg dječaka Zlatka koji boluje od dječje paralize, i darovali novčanu pomoć za liječenje i hranu, a tome se pridružila mlada našička humanitarka u čije je ime učenica našeg razreda Josipa Smrček predala ocu 500 kuna i umirovljena učiteljica naše škole koja je darovala 200 kuna. I posebno je zabavan bio koncert s našim školskim bendom – „Vičemo – koncertom protiv nasilja“ kojim smo sudjelovali na Festivalu hobija u Našicama.

Ima li učenika/učenica koji su u tvojemu razredu ili školi drugačiji od drugih i kako se ponašate prema njemu/njoj kao razred?

 „Naravno da smo svi različiti u školi, svatko druge gleda drugačije, ali mislim da smo u mojemu razredu svi prilično jednaki, svi se gledamo normalno i nitko nikoga ne izdvaja. Sudjelovanje u našim aktivnostima pomoglo nam je da shvatimo kako oko nas žive različiti ljudi i svakome je ponekad potrebna pomoć.“

Nismo sigurni hoće li se Dan tolerancije nastaviti održavati nakon njihova odlaska iz škole, ali Dora nam kaže:

„Vjerujem da hoće. U našoj se školi svake godine u duhu tolerancije obilježava Hrvatski olimpijski dan, učenici se bave različitim sportskim aktivnostima obučeni u bijele majice koje simboliziraju mir, ljubav i toleranciju. Ako se nekome svidi naša ideja, a ja vjerujem da će biti takvih učenika, oni će je vjerojatno i nastaviti.“


 

 

 


Izvor: David Kovačević, 8.a, Novinarska skupina


Tražilica
E twinning oznaka za 2022./2023.

Naša škola

Pogledajte film o našoj školi profesorice Vesne Kovačević-Tomić.

Informacije za roditelje
Vrijeme je za školski obrok 3
Priručnik za pomoćnike

Priloženi dokumenti:
ucimo zajedno FINAL.PDF

e-Dnevnik
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr
preskoči na navigaciju