Izložba "Drvene crkve u Slovačkoj i slovačka baština za UNESCO"

Autor: Marija Ivanković, 6. 11. 2015.

Učenici sedmih razreda pogledali su izložbu „Drvene crkve u Slovačkoj i slovačka baština za UNESCO“  u Zavičajnom muzeju Našice. Izložbu su organizirali Slovački centar za kulturu Našice i Veleposlanstvo Republike Slovačke u Zagrebu.

U sklopu građanskog odgoja slovačkog jezika i kulture učenici su se upoznali s kulturnom baštinom svojih predaka i umjetničkom arhitekturom a na velikim izložbenim fotografijama mogli su vidjeti drvene crkvene građevine vjernika različite vjeroispovijesti iz 16. – 19. stoljeća.

Prema povijesnim zapisima, u Slovačkoj je postojalo oko 300 drvenih crkava u kojima su se stilski preklapale značajke zapadne, osobito rimske i istočne bizantske kulture. Do danas je očuvano 50-ak takvih sakralnih spomenika.

Najstarije očuvane rimokatoličke drvene crkve sagrađene su pod utjecajem gotičkog stila.

Poseban i u Europi jedinstven tip drvenih crkava čine protestantski hramovi s kraja 17. st. – evanđeoske artikularne crkve jer su uvjeti za njihovu izgradnju bili slijedeći: cijela crkva je morala biti sagrađena od drveta, bez korištenja drvenih klinova, bez glavnog ulaza okrenutog prema selu, bez tornja i morala je biti sagrađena u roku jedne godine. U drvenim grkokatoličkim crkvama se i danas održavaju bogoslužbe.

Evo što su rekli neki od učenika:

Lorena Glavati: Izložba mi se jako svidjela, na fotografijama sam uočila vrlo zanimljive drvene crkve, kakvih kod nas nisam vidjela. Vrlo su mi se svidjele grkokatoličke barokne crkve, jer imaju lijepe slike.

Sandra Hovanjec: Moji dojmovi s izložbe su super, svidjele su mi se sve crkve a ponajviše kršćanske slike.

Barbara Krištofik: Meni se sviđalo to što je za svaku crkvu bio podroban opis i  objašnjenje - otkada postoji, tko ju je sagradio, što se u njoj nalazi i slično. Velike slike u crkvama iz doba baroka su bile vrlo impresivne.

Dominik Vida: S izložbe mi je najljepša crkva iz mjesta Tatranska Javorina  a iz mjesta Tročany mi se svidio  jako lijep križ na krovu crkve.

Dino Bereš: Najviše mi se svidjela crkva sv. Anne iz Tatranske Javorine koja je stvarno sva od drveta. I jako zanimljiva.

Ivan Budoš: Ova izložba je baš super, bio sam u Terchovi i zato je izložba probudila moja lijepa sjećanja na slovačke znamenitosti i slovačku zemlju.

Nikolina Obradović: Na izložbi sam se osjećala jako ugodno jer me podsjetila na moj boravak u Slovačkoj.

Petar Karakaš: Izložba je originalna i super.

Melani Mihalek: Crkve su predivne, lijepo je da možemo vidjeti i ovakve izložbe.

Josip Kranic: Najviše mi se svidjela crkva iz Kežmarka jer sam tamo i bio, a izgledala mi je pomalo strašno ali zanimljivo. Sve slike su „zakon“, i vrlo lijepe.

Katarina Javorček – Jako su mi se svidjele boje crkve a zapravo sve drvene crkve su prekrasne.

Izvor: Ana Marošević

« Travanj 2024 »