Obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja

Autor: Ana Kuric, 13. 10. 2015.

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Svjetski dan mentalnog zdravlja se obilježava se svake godine, a ove godine uz pomoć Udruge za pružanje psihosocijalne pomoći i edukaciju OSVIT priključili smo se obilježavanju i u našoj školi.

Globalni cilj obilježavanja dana mentalnog  je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja diljem svijeta kao i poticanje na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju. O tome koliko je zapravo mentalno zdravlje bitno govori i sama definicija zdravlja koju je 1926. godine dao Andrija Štampar: „Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti“. Radionicama su prisustvovali učenici 4.a i 4.b razreda. Učenici su kroz kratku igru ponovili svoje znanje o zdravim stilovima života i važnosti očuvanja mentalne higijene. Kao jedan od važnijih čimbenika očuvanja mentalnog zdravlja djece njihove dobi je igra, te su djeci prikazane različite zanimljive igre koje mogu igrati s prijateljima a ne zahtijevaju posebne resurse. Na taj način naša škola se priključila obilježavanju Dana mentalnog zdravlja u gradu uz druge institucije.

Mentalno zdravlje predstavlja osobne resurse za svakodnevni život – utječe na to kako se osjećamo, razmišljamo i razumijemo svijet oko sebe, te kakve odnose gradimo s drugima. Dobro mentalno zdravlje pomaže nam da (p)ostanemo snažniji i zadovoljni sobom, uživamo u životu i uspješno se nosimo sa svakodnevnim stresovima, te uspijevamo upravljati svojim životom na način da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i kriza. Stoga je potrebno ulagati u održavanje i poboljšanje mentalnog zdravlja kao što je potrebno brinuti se o tjelesnom zdravlju.

Kako poboljšati svoje mentalno zdravlje?

Razmislite – učinite nešto od narednih savjeta već sada… danas! Ukoliko ne možete sami, potražite pomoć svoje okoline, ili potražite stručnu pomoć.

Pronađite neki novi hobi ili obnovite stari, radite nešto što vas uveseljava (čitanje knjige, kuhanje), družite se s prijateljima, razgovarajte (već i sitni razgovori pridonose boljem raspoloženju), budite aktivni (šetajte, plešite, trčite, vozite bicikl, kuhajte, stvarajte), učite (upišite tečaj stranih jezika, naučite svirati novi instrument), uzvratite pomaganjem i dijeljenjem s drugima, odvojite trenutak za uživanje u ubrzanom životu te obratite pozornost na svoju okolinu i svoja iskustva (odvojite vrijeme za uživanje u obroku, zaustavite se i pogledajte i/ili pomirišite cvijet pokraj kojeg prolazite…). Na ovaj način, mnoga su istraživanja pokazala, povećat ćete svoje ukupno zadovoljstvo i sreću, smanjiti stres i tjeskobu te razviti puninu svojih potencijala.

« Ožujak 2024 »