Klub znanstvenika na Festivalu znanosti

Autor: Ana Kuric, 28. 4. 2015.

I ove godine daroviti učenici 4. razreda posjetili su 13. Festival znanosti u Osijeku.

23. travnja 2015. daroviti učenici 4. razreda posjetili su 13. Festival znanosti u Osijeku. Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti, koji se održava u 15 gradova Republike Hrvatske je bila Sunce. 2015. godina je Međunarodna godina svjetlosti. Prvo smo posjetili Odjel za fiziku i radionicu Sunčane naočale – izgledaj dobro i sigurno. Studentice fizike su objasnile učenicima kakve zrake sadrži sunčeva svjetlost i kako mogu biti opasne za čovjeka. Zatim su učenici imali priliku isprobati na spektrometru koliko njihove vlastite sunčane naočale štite od ultraljubičastog zračenja.

Na Prehrambeno –tehnološkom fakultetu sudjelovali smo u tri radionice. Na radionici Zdravlje u bojama sunca u voću demonstrirali su nam pokusima kako antioksidansi iz voća uništavaju slobodne radikale koji nastaju u našem tijelu i štete mu.
Na radionici Okrenimo se suncu su nam djelatnici Laboratorija za tehnologiju masti i ulja pokazali kako se od suncokreta dobiva hladno prešano ulje, te su nam predstavili zdrave namaze od suncokretovih sjemenki.

Na radionici Predstavljamo vam grijalicu – Sunce smo vidjeli koliko je Sunce neophodno za život na Zemlji.

Posjetili smo i Gradsku i sveučilišnu knjižnicu u Osijeku.  Na njihovom Odjelu za djecu i mlade smo se zahvaljujući vrlo simpatičnoj knjižničarki ugodno odmorili.

Knjižničarka nam je preporučila mnogobrojne zanimljive naslove za čitanje, koje smo rado prolistali. U knjižnici je bila izložba lutaka Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku, koja nam se jako svidjela.

Naša posljednja stanica je bila Odjel za matematiku, gdje smo u zanimljivoj radionici rješavali tangrame i mozgalice.

« Ožujak 2024 »