Književni susret sa Silvijom Šesto

Autor: Marija Ivanković, 13. 3. 2015.

U utorak 10. ožujka 2015. godine našu je školu po drugi puta posjetila poznata književnica za djecu i odrasle, Silvija Šesto. Književni susret organiziran je u obje smjene za učenike 3., 4. i 5. razreda.  U A smjeni ulomke iz knjiga čitali su Fabijan Dragić i Denis Torlakovic, 6.b, a u B smjeni Robert Katavić, 8.c (učenike su pripremale nastavnica Branka Turza i knjižničarka Ivana Ostrički). Intervju s književnicom vodile su učenice naše škole Katarina Hrvat, 8.d, Marija Čeme i Lucija Formbaher, 7.b (uz pomoć nastavnice Vesne Kovačević – Tomić i Marijane Pađen Jurišić).

Spisateljica je jako razveselila učenike naše škole čitajući im priče iz svoje knjige Bum Tomica, ali i zanimljivim i šaljivim pristupom učenicima. Učenici su odgovarali na postavljena pitanja spisateljice iz pročitanog djela i dobili prigodne poklončiće na dar što ih je jako razveselilo.

Silvija Šesto Stipaničić (Zagreb, 1962.) hrvatska je književnica za djecu i odrasle, sportska novinarka, scenaristica radijskih, televizijskih i reklamnih emisija, a uz sve to i bivša hrvatska stolnotenisačica.

Nakon zanimljivog susreta književnica nam se pridružila u našoj školskoj knjižnici i rado odgovorila na postavljena pitanja naših učenica.

1.      Gostujete kao književnica po cijeloj Hrvaskoj, u kojem se dijelu Hrvatske osjećate najugodnije?

Najugodnije se osjećam u Slavoniji. Volim ovaj dio Hrvatske i zbog Ivane Brlić-Mažuranić koja je veliki dio svoga života provela u Slavonskom Brodu u koji također rado dolazim.

2.      Što vam se sviđa kod gostovanja u našoj Slavoniji?

Osim toplih ljudi, sviđa mi se hrana (pogotovo kulen), ali i optimizam i uživanje u životu koji možemo pronaći ovdje u Slavoniji.

3.      Koje proizvode iz Slavonije volite jesti?

Sve, samo ako su domaći.

4.      Usporedite današnju djecu u sedmom razredu i vašu generaciju kada ste vi bili sedmi razred.

Vrijeme se jako promijenilo od kada sam ja išla u školu, sve se ubrazalo pogotovo tehnologija, ali mislim da su glavne stvari u životu ostale iste. Te stvari su ljubav, prijateljstvo, vjernost, domoljublje i čovjekoljublje i ništa ih ne može zamijeniti.

5.      Što mislite o provođenju vremena školaraca na Facebooku?

Treba biti mudar i pametan, Facebook je izvrstan alat za dopisivanje. Dobar je ako se koristi u prave svrhe, a alatima se treba znati koristiti. Treba ga koristiti umjereno, biti samokritičan i treba pametno brati sadržaje.

6.      Kada bi vam netko ponudio da po vašoj knjizi snimaju film po kojoj bi to vašoj knjizi bilo?

Da snimamo film po mojoj knjizi, bio bi to film prema knjizi Debela.

7.      Koja pitanja ne volite da vam djeca postavljaju?

Nema ih. Ne smetaju mi nikakva pitanja pa čak ni ona o godinama.

8.      Koliko dobro možete poslovno surađivati sa svojom djecom?

Jako dobro.

Zanimljivi citati koje nam je izrekla književnica Silvija Šesto:

„Pisanje je moj život.“ „Život je sam po sebi inspirativan.“ „Treba gledati svijet kao fotograf.“

Nadamo se da će nam se književnica opet pridružiti i počastiti nas još kojim susretom. Zahvaljujemo se i Knjižari Pin Našice i pokroviteljstvu Grada Našica koji su omogućili ovaj susret i pri tome obogatili našu riznicu znanja – knjižnicu- darovanim knjigama.

Izvor: Marijana Pađen Jurišić

« Ožujak 2024 »