Zabavljamo se, ali i učimo!

Autor: Marija Ivanković, 2. 3. 2015.

Na satu hrvatskog jezika učenici petih razreda (5.a i 5.b) uz pomoć nastavnice Marijane osmislili su i kreirali nešto drukčiji, ali i zanimljiviji sat hrvatskoga jezika. Kako učenici vole igrokaze potrudili smo se samostalno napraviti lutke i osmisliti vlastite igrokaze. Naša školska knjižničarka Ivana posudila nam je i pozornicu iz knjižnice koja nam je pomogla u još boljoj realizaciji nastave.

Osim dijaloga, neki učenici su pripremili i monologe koje smo rado pogledali u našem „kazalištu“. Učenici su na ovaj način naučili nešto novo, ali i uživali imajući svoje vlastite predstave u razredu.

Ovo je primjer jednog monologa književnog lika (Bajka o ribaru i ribici):

Ja sam starac. Živim sa svojom ženom u maloj kućici od gline na obali sinjeg mora. Imam već jako puno godina kao i moja žena. Volim pecati. Kada pecam jako sam sretan. Ispričat ću vam što mi se jednom dogodilo. Jednom sam išao pecati i upecao sam zlatnu ribicu. Nisam htio da mi ispuni želju. Zato sam ju pustio neka pliva u to sinje more. Kada je to čula starica nagrdila me i zatražila novo korito. Ribica mi je ispunila želju, ali starica htjedoše novu kuću. Pošao sam ribici, a ona mi ispuni želju, ali moja žena svejedno nije bila zadovoljna. Htjela je postati moćna vlastelinka. Ništa nisam mogao napraviti pa sam pošao ribici, a ribica mi opet ispuni želju. No, moćna vlastelinka još ljuća izdere se na mene. Želi biti svjetla carica! Ali kad sam došao do ribice pocrnjelo je ono more sinje. Ribica je ponovno ispunila želju jer se htjela odužiti. Kada sam došao do nje istjerali su me iz carskih dvora. Nakon jedno dvije nedjelje pozvali su me k carici jer želi biti vladarica mora. Ali ovog puta ribica nije ispunila želju zato što nije htjela da starica upravlja ribicom. Vratio sam se kući, a ono preda mnom,mala koliba, starica pored prozora i napuklo korito.

učenica: Božica Bjelokapić, 5.b

Izvor: Marijana Pađen Jurišić, prof.

« Travanj 2024 »