Ernestinovo - stručni skup

Autor: Marija Ivanković, 9. 12. 2014.

Stručni skup za voditelje učeničkih zadruga Osječko –baranjske i Virovitičko-podravske županije održan je 29. Studenoga 2014. U OŠ Ernestinovo.

Na skupu smo bili upoznati sa izradom božićnih ukrasa quilling tehnikom i ukrašavanjem kuglica suhim filcanjem vune.

Quilling

Quilling ili namotavanje papira je jedna vrlo stara tehnika koja je skoro krajem 19og stoljeća izumrla, ali se ponajprije zahvaljujući internetu vraća u modu.

Quilling je zapravo tehnika namotavanja trakica raznobojnih papira na iglu za quilling, te njihovog oblikovanja i ljepljenja na različite podloge. Ti dobiveni “smotuljci” papira se oblikuju u različite oblike (malena srca, cvjetove, leptire…) te se lijepe na podlogu (na papir- za čestitke, na poklopce kutijica, moguće je čak izrađivati vrlo delikatni i krhki nakit…).
Počeci quillinga navodno datiraju u 16. ili 17. stoljeću, ali postoji vjerojatnost da se ta tehnika koristila i mnogo ranije. Postoje podaci da su se quillingom prvi bavili svećenici i časne sestre koji su trakicama ručno rađenih papira ukrašavali crkvene artefakte želeći oponašati metalni filigran- umjetnost oblikovanja žice od plemenitih metala.

Quilling je postajao sve interesantniji kada je cijena papira postala sve pristupačnija.

Niti danas quilling nije jako popularna tehnika i popularnost joj je polako počela rasti u posljednjih nekoliko godina baš zahvaljujući internetu, ali kad ju jednom savladate i njome se upoznate teško je da vas neće “zaraziti”…

IZRADA BOŽIĆNIH ČESTITKI QUILLING TEHNIKOM

Potrebno:

• trake od papira(otprilike debljine 5 mm)

• škare

• ljepilo

• šibica ili drveni štapić(onaj za roštiljanje)

• papir

Postupak:

1. Napravite skalpelom zarez na vrhu šibice ili drvenog štapića.

2. Vrh papirnate trakice utaknite u načinjen zarez na štapiću.

3. Trakicu motajte oko štapića ili igle za quilling.

4. Kada je namotana do kraja skinite je i pustite da se malo raširi. Za određivanje veličine kruga mogu se koristiti šabloni s krugovima.

5. Nakon toga zalijepite kraj da se ne odmotava dalje.

6. Kružiće oblikujte tako da ih jednom rukom (tj. dva prsta) lagano pridržavate, a s druge strane pritisnete.

7. Lijepite tako da nanesete dosta ljepila s donje strane(ako lijepimo na podlogu).

8. I to je manje-više sva mudrost oko ove tehnike… Sve ostalo je samo stvar kako pritisnuti papir, tj. kako napraviti oblik... pustite maštu na volju.

Voditeljica učeničke zadruge „Tomislav“: Nataša Kruljac

Izvor: Nataša Kruljac