Naši učenici ponovno uspješni na natjecanju “Literarna Gerbocova Snina“

Autor: Blaženka Crnov, 3. 12. 2014.

I ove godine smo se prijavili na natjecanje literarnih radova na slovačkom jeziku pod nazivom „Literárna Gerbócova Snina“, koje se održava u slovačkom gradu Snina, a na koji se trebalo prijaviti u prvoj polovini 2014. godine.

Naša tri učenika su se uspješno plasirala sa svojim poetskim i proznim djelima.
U I. kategoriji poezije Lana Lazar iz 4. razreda PŠ Markovac je osvojila 1. mjesto  sa svojim  radom Veselé vločky (Vesele pahuljice).

U toj istoj kategoriji Hrvoje Dudjak iz 5.b razreda je dobio počasno priznanje za svoj literarni rad Chladná zima (Hladna zima).
U II. kategoriji proze Sonja Horvat (dosadašnja naša učenica, a sada srednjoškolka prvog razreda) je osvojila počasno priznanje za svoj prozni sastav Akí sme boli na ZŠ? (Kakvi smo bili u OŠ? ).

Lanin sastav je proizašao iz integracije školskih predmeta hrvatskog i slovačkog jezika na temu Zima, a voditeljice su bile učiteljice Zdravka Peić i Ana Marošević.
Literarna Gerbocova Snina je državno natjecanje u kojem autori početnici prezentiraju svoje radove iz oblasti pisanja poezije, proze i eseja. Prema statutu mogu  sudjelovati i inozemni Slovaci u Europi. Organizatorom manifestacije je grad Snina, a suorganizator je gđa. Jarmila Gerbocova, supruga pisca Jozefa Gerboca (Snina 1942. - Bratislava 2000.),  u čiju čast se ovo natjecanje i organizira.

Naši učenici zbog objektivnih razloga nisu mogli otputovati u grad Sninu na dodjelu nagrada, ali su se 28. 11. 2014. putem Skype-a uključili u samu svečanost uručivanja nagrada.
Na samom početku nas je pozdravio ravnatelj Kulturnog doma Snina gospodin Daniel Andraško kojega je zanimalo kako i gdje se sve koristi slovački jezik u Hrvatskoj. Na njegova pitanja Lana Lazar i Hrvoje Dudjak su odlično odgovarali kao i učiteljica, te uspješno prezentirali našu školu. Ravnatelj Andraško je zahvalio našim učenicima što sudjeluju na natječaju i pozvao sve dosadašnje nagrađene učenike da posjete grad Sninu gdje će ih rado ugostiti. Poziv je uputila i gđa. Gabriela Alušikova, koordinatorica sa školom.

Za uspješno spajanje sa Slovačkom preko Skype-a programa zaslužne su naše informatičarke Blaženka Crnov i Marija Ivanković koje su s lakoćom pripremile sve potrebite kompjuterske pripreme.
Čestitamo našim nagrađenim učenicima.

Izvor: Ana Marošević

« Travanj 2024 »